Rentowność jednak spadła

Rafał Benecki
21-11-2001, 00:00

We wtorek na polskim rynku papierów skarbowych notowano znaczące obroty. Chociaż trudno mówić o wyraźnym trendzie, to jednak ceny nieznacznie wzrosły. Kupowano papiery z całej krzywej dochodowości. Pod koniec dnia rentowność obligacji 2- i 5- letnich była niższa od notowanej w poniedziałek i wyniosła odpowiednio 10,845 oraz 10,146.

Pomimo że istnieją ku temu przesłanki i rynek czeka na dalsze obniżki stóp w tym roku, jednym z czynników, który powstrzymuje wzrosty cen papierów, jest drogi kredyt na międzybankowym rynku pieniężnym. Wysokie stawki Wibor są efektem niskiej płynności na rynku pieniężnym oraz znacznego zaangażowania banków w operacje otwartego rynku NBP przed ostatnią obniżką stóp.

Wczoraj odbył się pierwszy przetarg zamiany obligacji. Inwestorzy zgłosili popyt wartości 979 mln PLN wobec wystawionych do zamiany obligacji wartości 3,0-4,5 mld PLN.

Jutro natomiast odbędzie się przetarg obligacji skonwertowanych z długu Skarbu Państwa wobec banku centralnego. NBP zaoferuje obligacje zerokuponowe o terminie zapadalności 29 kwietnia 2002 roku wartości 300 mln PLN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Benecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rentowność jednak spadła