Rentowność obligacji USA spada po danych o inflacji

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2024-11-13 15:13

Wiadomość, że inflacja w październiku była w USA zgodna z oczekiwaniami, wywołała wyraźny spadek rentowności obligacji USA.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Tak jak oczekiwano, inflacja wyniosła w USA w październiku 2,6 proc. w ujęciu rocznym i 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym. Inflacja bazowa również potwierdziła oczekiwania. Dane zwiększają prawdopodobieństwo dalszego luzowania polityki pieniężnej. We wtorek Neel Kashkari, szef Fed w Minneapolis mówił, że najnowsze dane o inflacji mogą przesądzić o tym, czy będzie następna obniżka stóp w grudniu. W przypadku negatywnych niespodzianek nie wykluczył przerwy w luzowaniu.

Na rynku długu rentowność obligacji 10-letnich USA spada o ponad 6 pkt bazowych do 4,378 proc. Rentowność 2-letnich spada o ponad 10 pkt bazowych do 4,26 proc. We wtorek rentowność obligacji USA mocno rosła i kończyła sesję najwyżej od lipca, co negatywnie wpływało na notowania akcji.