Rentowności znów zatrzęsły Wall Street

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-03-2021, 21:26

Po środowej euforii wywołanej decyzjami i komentarzami Fed ws. stóp procentowych i inflacji, efektem czego były nowe rekordy indeksów, czwartkowa sesja miała już zgoła odmienny przebieg przy narastającej presji strony podażowej. Szczególnie mocno uzewnętrzniała się ona w segmencie spółek technologicznych, które są największą ofiarą ponownego wzrostu rentowności papierów skarbowych.

fot. Bloomberg

Potwierdzenie gołębiej postawy przez Fed i deklaracja utrzymania bliskich zera stóp procentowych do 2023 r. tylko na chwile uspokoiły inwestorów stwarzając okazję do nowych szczytów na indeksach. W czwartek jednak ponownie doszło do zdynamizowania zysków z obligacji, co znów obudziło obawy o inflację.

Inwestorzy zaczęli więc kolejny raz wycofywać się z tzw. akcji wzrostowych przenosząc środki do walorów spółek, w większości z tradycyjnych obszarów gospodarki, które mogą zyskać na oczekiwanym ożywieniu.

Jedną z najlepiej zachowujących się w czwartek branż była finansowa, wśród której dobry dzień stał się udziałem banków. Zwłaszcza tych, które w uwagi na mocne zaangażowanie w handel obligacjami czerpią profity z wzrostu rentowności. A ta w przypadku popularnych i benchmarkowych 10-latek podskoczyła w okolice 1,754 proc. umacniając się na 14-to miesięcznym szczycie. Wśród największych amerykańskich blue chipów szczególnie na plus prezentowały się udziału banków JPMorgan Chase i Goldman Sachs Group. Najmocniej w prestiżowej średniej przemysłowej Dow Jones drożały papiery UnitedHealth Group.

Całkowicie odmienne humory mieli posiadacze udziałów w koncernach energetyczno-paliwowych z Chevronem i Exxon Mobil na czele. Powodem ich relatywnie mocnej przeceny było tąpniecie notowań ropy. Surowiec zapikował aż o 7 proc. notując największy dzienny spadek od sierpnia ubiegłego roku.

Zdrożało za to złoto, ale zdaniem traderów, z uwagi na rosnące rentowności długu zwyżka kruszcu może być limitowana.

Silna podaż ponownie ujawniła się na udziałach spółek high-tech. O ponad 3 proc. zniżkowały kursy m.in. Apple i Amazona.

NA zamknięciu sesji indeks Dow Jones IA zniżkował o 0,46 proc. choć przez dłuższy czas jako jedyny z głównej trójki utrzymywał się na powierzchni. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zniżkował o 1,48 proc. Z kolei wycena Nasdaq Composite zapikowała aż o 3,02 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane