Resort finansów broni podatników

opublikowano: 17-10-2014, 00:00

Fiskus odmówił służbom dostępu do wiedzy o majątku Kowalskiego. MSW zostało odprawione z kwitkiem już drugi raz.

Służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (MSW) nie zostaną dopuszczone do wrażliwych danych o podatnikach zawartych w deklaracjach podatkowych oraz innych dokumentach składanych organom skarbowym. Ministerstwo Finansów (MF) kategorycznie sprzeciwia się, by w ten sposób ułatwić działania policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz Straży Granicznej (SG).

Służby chciały mieć łatwy dostęp do danych podatników, aby skuteczniej prowadzić czynności operacyjno-rozpoznawcze, których celem jest wykrywanie majątków pochodzących z przestępstw. Taki postulat zgłosił Grzegorz Karpiński, wiceminister spraw wewnętrznych, w trakcie uzgodnień międzyresortowych projektu nowelizacji ordynacji podatkowej. Z wnioskiem o ich udostępnienie występowałby do sądu okręgowego komendant główny lub wojewódzki policji, szef ABW i szef SG. Dostęp do danych byłby możliwy jedynie za zgodą sądu.

Taka procedura nie przekonała jednak kierownictwa resortu finansów. Wiceminister Janusz Cichoń odpisał wiceministrowi Grzegorzowi Karpińskiemu, że propozycja rozszerzenia uprawnień policji, ABW i SG o dostęp do danych stanowiących tajemnicę skarbową jest bezzasadna. MF stoi na stanowisku, że „informacje te są danymi wrażliwymi, podlegającymi zaostrzonym rygorom ochrony, ponieważ stwarzają większe zagrożenie w przypadku ich niekontrolowanego wycieku”.

— Naiwnością byłoby oczekiwanie, że przestępcy będą w deklaracjach podatkowych zawierać informacje o dochodach z łamania prawa. Ryzyko wycieku danych o podatnikach byłoby ogromne — podkreśla Andrzej Nikończyk, szef rady podatkowej Konfederacji Lewiatan. MSW już drugi raz próbuje uzyskać dostęp do danych podatkowych. Po raz pierwszy wystąpiło do MF z takim żądaniem ponad rok temu. Wtedy domagało się dostępu do akt podatkowych dla policji. Mimo odmowy, przy drugim podejściu poszerzyło ten postulat o ABW i SG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane