Czytasz dzięki

Resort finansów dla „PB”: KAS chce wspierać, a nie karać

opublikowano: 26-12-2018, 22:00

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że 500 zł kary za pomyłkę w JPK_VDEK ma grozić tylko wtedy, gdy podatnik nie zrobi korekty mimo wezwania.

Po publikacji „PB” o projektowanych zasadach składania przez firmy nowego elektronicznego dokumentu JPK_VDEK, Ministerstwo Finansów (MF) odniosło się do podniesionych w niej kwestii sankcji za błędy w tym pliku. Zgodnie z planem, JPK_VDEK ma zastąpić obecny JPK_VAT i deklarację VAT-7 lub VAT-7K. Projekt przewiduje, że za każdą nieprawidłowość w ewidencji składającej się na ten plik urząd będzie mógł nałożyć 500 zł kary. Istnieją obawy, że to może grozić za błędy wynikające z technicznych rozwiązań systemów księgowych. Jak pisaliśmy, według projektu podatnik ma być wezwany do skorygowania dokumentu i uniknie kary, jeśli zrobi to w ciągu 14 dni. MF w wyjaśnieniach przekazanych „PB” potwierdza, że kara 500 zł odnosi się tylko do podatnika, który w tym terminie nie złoży korekty, pomimo wezwania.

„Bez takiego zapisu organ podatkowy mógłby ukarać podatnika na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego — nawet bardziej dotkliwie i bez wezwania do złożenia korekty oraz wskazywania błędów i nieprawidłowości. Samo przesłanie informacji nie wiąże się z nałożeniem kary, a dzięki takim działaniom Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podatnik będziemiał szansę uniknąć kary za drobne błędy, ponieważ dostanie informację, co zmienić oraz czas na skorygowanie pomyłek” — czytamy w wyjaśnieniach. Resort dodaje, że efekty wcześniejszego powiadamiania podatnika o nieprawidłowościach są widoczne już teraz.

„Przy obecnie składanych JPK zdarza się np. że podejrzana faktura zawiera prosty błąd, który wymaga korekty JPK. Podatnik otrzymuje informację o nieprawidłowościach, koryguje plik i na tym sprawa się kończy. Liczymy, że zaproponowane rozwiązanie będzie działać podobnie. KAS zależy na tym, aby przede wszystkim informować i wspierać podatników w rzetelnym wypełnianiu obowiązków, a nie karać” — informuje MF.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane