Czytasz dzięki

Resort finansów dla „PB”: KAS chce wspierać, a nie karać

opublikowano: 26-12-2018, 22:00

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że 500 zł kary za pomyłkę w JPK_VDEK ma grozić tylko wtedy, gdy podatnik nie zrobi korekty mimo wezwania.

Po publikacji „PB” o projektowanych zasadach składania przez firmy nowego elektronicznego dokumentu JPK_VDEK, Ministerstwo Finansów (MF) odniosło się do podniesionych w niej kwestii sankcji za błędy w tym pliku. Zgodnie z planem, JPK_VDEK ma zastąpić obecny JPK_VAT i deklarację VAT-7 lub VAT-7K. Projekt przewiduje, że za każdą nieprawidłowość w ewidencji składającej się na ten plik urząd będzie mógł nałożyć 500 zł kary. Istnieją obawy, że to może grozić za błędy wynikające z technicznych rozwiązań systemów księgowych. Jak pisaliśmy, według projektu podatnik ma być wezwany do skorygowania dokumentu i uniknie kary, jeśli zrobi to w ciągu 14 dni. MF w wyjaśnieniach przekazanych „PB” potwierdza, że kara 500 zł odnosi się tylko do podatnika, który w tym terminie nie złoży korekty, pomimo wezwania.

„Bez takiego zapisu organ podatkowy mógłby ukarać podatnika na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego — nawet bardziej dotkliwie i bez wezwania do złożenia korekty oraz wskazywania błędów i nieprawidłowości. Samo przesłanie informacji nie wiąże się z nałożeniem kary, a dzięki takim działaniom Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podatnik będziemiał szansę uniknąć kary za drobne błędy, ponieważ dostanie informację, co zmienić oraz czas na skorygowanie pomyłek” — czytamy w wyjaśnieniach. Resort dodaje, że efekty wcześniejszego powiadamiania podatnika o nieprawidłowościach są widoczne już teraz.

„Przy obecnie składanych JPK zdarza się np. że podejrzana faktura zawiera prosty błąd, który wymaga korekty JPK. Podatnik otrzymuje informację o nieprawidłowościach, koryguje plik i na tym sprawa się kończy. Liczymy, że zaproponowane rozwiązanie będzie działać podobnie. KAS zależy na tym, aby przede wszystkim informować i wspierać podatników w rzetelnym wypełnianiu obowiązków, a nie karać” — informuje MF.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane