Resort finansów miękko dostał po łapach

opublikowano: 30-07-2014, 00:00

Zasady nakładania karnego 75-procentowego podatku na ukryte przychody są niezgodne z konstytucją — uznał TK. I zalecił… stosowanie złego przepisu.

Trybunał Konstytucyjny (TK) wydał wczoraj wyrok ważny dla osób, które fiskus ukarał lub zamierza ukarać za ukrywanie zarobków przed opodatkowaniem. Sędziowie uznali za niezgodny z ustawą zasadniczą przepis wskazujący podstawy obciążania przychodów pochodzących z nieujawnionych źródeł lub niemających pokrycia w ujawnionych przez podatnikaźródłach 75-procentowym domiarem.

Zobacz więcej

fot. Puls Biznesu

— Obowiązujący od 1 stycznia 2007 r. artykuł 20 ust. 3 ustawy o PIT jest niezgodny z konstytucją. Trybunał odracza utratę jego mocy obowiązującej o 18 miesięcy — mówił Andrzej Rzepliński, prezes TK. Odroczenie ma umożliwić rządowi i parlamentowi zmianę przepisu. Do tego czasu będzie obowiązywał. Mało tego, TK zaleca fiskusowi i sądom jego… stosowanie.

— O ile ten przepis nie zostanie wcześniej uchylony lub zmieniony przez ustawodawcę, to przez 18 miesięcy powinien być przestrzegany przez organa skarbowe oraz sądy. Zupełny

brak takiej regulacji w systemie prawa oznaczałby niemożność zwalczania procederu ukrywania przychodów, co byłoby niekorzystne dla budżetu państwa — wyjaśnił Stanisław Biernat, sędzia sprawozdawca. Zakwestionowany przepis mówi, że wysokość przychodu, od którego podatnik ma zapłacić 75 proc. podatku, wylicza się na podstawie jego wydatków i wartości zgromadzonego mienia. To silna broń przeciwko tym, którym organ skarbowy zarzuca życie ponad stan, czyli wydawanie sum znacznie większych od oficjalnie osiąganych zarobków. W takiej sytuacji był ukarany przez fiskusa podatnik,którego sprawę rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Sąd stwierdził, że nie może sprawy rozstrzygnąć, ponieważ przepis jest niejasny i rodzi problemy interpretacyjne. Skierował więc pytanie prawne do TK. Sąd argumentował, że ta regulacja nie pozwala m.in. na precyzyjne określenie podstawy opodatkowania oraz tego, którego roku podatkowego mają dotyczyć kwestionowane wydatki podatnika. Podkreślił też, że obowiązek podatkowy nie może powstawać w chwili wystąpienia „znamion zamożności podatnika”. Racje gorzowskiego sądu poparły Prokuratura Generalna oraz… Sejm, który felerny przepis uchwalił w 2006 r. (za rządów PiS).

Co wyrok TK oznacza dla osób, które zapłaciły 75-procentowy podatek? — Moim zdaniem, wszystkie decyzje organów skarbowych wydane na mocy tego niekonstytucyjnego przepisu są nieważne z mocy prawa. Ukarani podatnicy powinni składać wnioski o wznowienie postępowań, uchylenie wadliwych decyzji i zwrot pieniędzy. Natomiast trwające sprawy sądy administracyjne powinny zwracać skarbówce, która powinna je umorzyć — twierdzi Renata Dłuska, partner w firmie doradztwa podatkowego MDDP.

Bardziej powściągliwy jest Tomasz Wilk, doradca podatkowy z Sendero Tax & Legal. — Niewątpliwie wyrok ten bierze w obronę interesy budżetu państwa. Organa skarbowe skwapliwie podchwycą sugestię TK i będą nakładać 75-procentowy podatek na nieujawnione przychody aż do zmiany przepisu. Natomiast osoby ukarane przed opublikowaniem tego wyroku w Dzienniku Ustaw mają podstawę do żądania wznowienia postępowania — mówi Tomasz Wilk. W ciągu 7 lat skarbówka nałożyła 75-procentowy domiar na 1,6 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu