Resort gospodarki spodziewa się 1 proc. spadku produkcja przemysłowej

ISB
opublikowano: 21-11-2008, 12:28

W listopadzie produkcja przemysłowa będzie niższa o 1,0% niż rok wcześniej, wynika z wyliczeń Ministerstwa Gospodarki. Zdaniem ekspertów resortu, w całym IV kw. wzrost produkcji wyniesie ok. 2,0% r/r.

"Od stycznia do września br. produkcja przemysłowa była o 6,0% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2007 roku. Produkcja przemysłowa w listopadzie będzie nieznacznie niższa (ok. 1,0%) niż w listopadzie ub. roku, na skutek działania czynników sezonowych (dwa dni robocze mniej)" - szacują eksperci resortu w komentarzu po danych GUS.

Zdaniem analityków, wyniki produkcji sprzedanej przemysłu wskazują, iż sektor rozwija się w czwartym kwartale w tempie wolniejszym od prognozowanego i sprzedaż produkcji sprzedanej w czwartym kwartale br. wzrośnie nieznacznie powyżej 2,0%.

"W listopadzie i grudniu br. resort gospodarki oczekuje stabilizacji tempa wzrostu cen produkcji sprzedanej przemysłu na poziomie 2,1%" - podano w komunikacie.

W czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że produkcja sprzedana przemysłu w Październiku wzrosła o 2,9% m/m i o 0,2% r/r wobec 6,8-proc. wzrostu we wrześniu. Natomiast wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) spadła o 0,3% m/m i wzrósł o 2,4% r/r. ISB

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane