Resort rolnictwa: Mniejsze dopłaty do nieużytków

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 13-09-2006, 18:57

Polskie Ministerstwo Rolnictwa planuje zmniejszyć dopłaty przysługujące właścicielom łąk i pastwisk, na których nie jest prowadzona żadna działalność rolnicza - poinformowały w środę polskie źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Polskie Ministerstwo Rolnictwa planuje zmniejszyć dopłaty przysługujące właścicielom łąk i pastwisk, na których nie jest prowadzona żadna działalność rolnicza - poinformowały w środę polskie źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Resort dysponuje statystykami, z których wynika, że milion z 3,5 mln hektarów użytków zielonych, czyli łąk i pastwisk w Polsce, nie jest w żaden sposób wykorzystywany (poza koszeniem raz w roku), ze szkodą dla środowiska naturalnego. Takie ziemie tracą na wartości rolnej; zanikają też niektóre gatunki roślin. Do ich właścicieli przylgnęło określenie "rolnicy z Marszałkowskiej" - chodzi o osoby, które kupiły ziemię jako inwestycję i źródło dopłat bezpośrednich.

Rząd nie chce wspierać tych rolników z budżetu krajowego i proponuje od przyszłego roku ograniczyć im dopłaty. Mają dostawać tyle, ile przewidują fundusze unijne: 70 euro za hektar rocznie. Dodatkowe wsparcie z krajowego budżetu ma się należeć wyłącznie rolnikom, którzy rzeczywiście uprawiają ziemię, a nie tylko utrzymują ją "w dobrej kulturze rolnej", co oznacza w przypadku łąk "koszenie okrywy roślinnej i jej usunięcie co najmniej raz w roku w terminie do 31 lipca".

Nowy system rozdziału dopłat bezpośrednich oznacza odejście od prostej zasady "wszystkim po równo". Choć szczegółów na razie nie ujawniono, to wiadomo, że szczególnie premiowani mieliby być ci właściciele łąk i pastwisk, którzy wypasają tam owce, kozy albo krowy, gdyż korzystnie wpływa to na ekosystem i jest gwarancją zachowania ziem w dobrym stanie. Resort liczy, że dzięki takim zachętom rolnicy na powrót zainteresują się hodowlą owiec.

Ministerstwo Rolnictwa rozpoczęło już rozmowy z Komisją Europejską na temat nowego systemu.

Michał Kot (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Resort rolnictwa: Mniejsze dopłaty do nieużytków