Resort rolnictwa pracuje nad programem rozwoju chowu bydła mięsnego

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 06-12-2006, 13:59

Resort rolnictwa pracuje nad projektem Krajowego Programu Wsparcia Chowu Bydła Mięsnego w Polsce.

Resort rolnictwa pracuje nad projektem Krajowego Programu Wsparcia Chowu Bydła Mięsnego w Polsce - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Sebastian Filipek-Kaźmierczak.

Jak wyjaśnił, program ten ma pomóc rolnikom w rozwinięciu hodowli bydła mięsnego w zamian za rezygnację z kwot mlecznych. W projekcie budżetu na 2007 rok została zapisana kwota 20 mln zł z przeznaczeniem na wsparcie sektora bydła mięsnego.

Dyrektor departamentu rynków rolnych Waldemar Guba zaznaczył, że warunek otrzymania pomocy - rezygnacja z kwoty mlecznej - będzie głównie dotyczyć gospodarstw, które i tak musiałyby zaprzestać produkcji mleka ze względu na niemożność dostosowania się do unijnych wymogów.

Filipek-Kaźmierczak dodał, że "ministerstwo analizuje także alternatywne sposoby wsparcia chowu bydła mięsnego w oparciu o regulacje dotyczące kwotowania mleka". Chodzi o rekompensaty dla rolników, którzy częściowo lub całkowicie zrezygnują z produkcji mleka.

Planowane są także zmiany w systemie płatności bezpośrednich. Resort rolnictwa przygotował program wsparcia produkcji zwierzęcej (chów bydła i owiec lub kóz) poprzez płatności do użytków zielonych. Program ten musi być jeszcze zaakceptowany przez Komisję Europejską.

Chodzi o wypłatę dodatkowych środków w postaci kwoty uzupełniającej do płatności bezpośrednich rolnikom, którzy zajmują się produkcją zwierzęcą. Wysokość dopłaty, zależna od przyznanych przez UE środków, będzie wyższa niż dopłata do produkcji zbóż. Może ona wynieść ok. 200 euro/ha.

Wsparcie to ma być przyznawane rolnikom, którzy w okresie referencyjnym (tj. przed wejściem Polski do UE) prowadzili chów tych zwierząt oraz posiadali trwałe użytki zielone. Z programu będą też mogli skorzystać młodzi rolnicy, którzy posiadają łąki i pastwiska oraz prowadzą hodowlę zwierząt.

Jak zaznaczył wiceminister, gotowy jest już projekt ustawy o promocji produktów rolno-spożywczych. W tym tygodniu dokument zostanie przekazany pod obrady rządu.

Powołany ma mocy tej ustawy fundusz promocji mięsa będzie dysponował kwotą ok. 10,5 mln zł na zachęcanie do spożywania produktów mięsnych. Pieniądze mają być także przeznaczone na udział w targach i wystawach oraz prace organizacji branżowych w strukturach UE. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane