Resort skarbu: wiceminister skarbu spotkał się z Eureko

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-03-2006, 14:52

Wiceminister skarbu Paweł Szałamacha spotkał się w piątek z przedstawicielami Eureko - inwestora w PZU - informację taką zamieściło w piątek ministerstwo skarbu na swoich stronach internetowych.

Wiceminister skarbu Paweł Szałamacha spotkał się w piątek z przedstawicielami Eureko - inwestora w PZU - informację taką zamieściło w piątek ministerstwo skarbu na swoich stronach internetowych.

    Rozmowy odbyły się w ministerstwie. "Strony otwarcie wymieniły swoje stanowiska i opinie w sprawie PZU-Eureko oraz ustaliły, że w przyszłości może dojść do kolejnego spotkania" - czytamy w komunikacie.

    Ze strony MSP w spotkaniu udział wzięli Paweł Szałamacha, podsekretarz stanu Michał Krupiński oraz zastępca dyrektora Departamentu Instytucji Finansowych Agata Rowińska. Eureko reprezentowali wiceprezes Ernst Jansen, członek zarządu Eureko Polska sp. z o.o. Michał Nastula oraz Alek Kalinauskas.

    W listopadzie 1999 r. Eureko, wspólnie z BIG Bankiem Gdańskim, wzięło udział w prywatyzacji PZU. W 2002 r. rząd zdecydował, że zachowa kontrolę nad PZU. Jesienią 2002 r. Eureko skierowało sprawę do sądu arbitrażowego, który w sierpniu 2005 r. uznał, że Polska częściowo naruszyła warunki polsko-holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji.

    Na początku lutego br. resort skarbu odrzucił propozycję ugody przedstawioną przez Eureko przed polskim sądem. Eureko chciało sprzedaży przez Skarb Państwa kolejnych 21 proc. akcji PZU oraz odszkodowania w wysokości 6 mld zł. Eureko, po odkupieniu akcji PZU od Banku Millennium i mniejszościowych akcjonariuszy, jest obecnie właścicielem 33 proc. minus jedna, akcji PZU. Po uzyskaniu odpowiednich zgód zamierza sfinalizować kupno kolejnych 3,13 proc. akcji PZU od funduszu Manchester Securities Corporation.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane