Resource Partners osłodzi rynek

  • Alina Treptow
opublikowano: 17-12-2015, 22:00

Po skonsolidowaniu trzech producentów ciastek fundusz wystawi grupę na sprzedaż. Wcześniej zbierze 200 mln EUR na kolejne transakcje.

Początek 2016 r. zapowiada się dla Resource Partners bardzo pracowicie. Ryszard Wojtkowski, zarządzający, zapowiada, że w ramach ostatniego funduszu planowane są jeszcze dwie inwestycje.

Ryszard Wojtkowski, prezes Resource Partners, szuka firm do przejęcia na rynku dóbr konsumpcyjnych. Na celowniku zarządzanego przez niego funduszu są m.in. branża spożywcza i kosmetyczna.
Zobacz więcej

NA ZAKUPACH:

Ryszard Wojtkowski, prezes Resource Partners, szuka firm do przejęcia na rynku dóbr konsumpcyjnych. Na celowniku zarządzanego przez niego funduszu są m.in. branża spożywcza i kosmetyczna. ARC

— Jedna w Rumunii, na początku przyszłego roku. Druga — w Polsce. Kolejne transakcje zostaną sfinansowane z nowego funduszu z portfelem 200 mln EUR, który chcemy zamknąć w pierwszym półroczu 2016 r. — mówi Ryszard Wojtkowski.

Pod koniec przyszłego roku Resource Partners rozpocznie sprzedaż cukierniczego konglomeratu. Obecnie trwa konsolidacja trzech producentów ciastek: Delic-Polu, Cuprodu i Chojeckiego. Łącznie trzy firmy generują przychody na poziomie 70 mln EUR.

— Pracujemy nad synergiami, które powinny być w pełni widoczne pod koniec 2016 r. Wtedy też pomyślimy o sprzedaży — zapowiada Ryszard Wojtkowski. Marek Przeździak, prezes Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych, spodziewa się, że w kolejce po ciastkową grupę ustawią się inwestorzy finansowi.

— Nie widzę dużego zainteresowania akwizycjami ze strony producentów. Rynek jest bardzo konkurencyjny i większość firm skupia się na markach, które ma w portfelu — mówi Marek Przeździak. Z drugiej strony, silna konkurencja zaczyna wymuszać sojusze.

— Większa produkcja to możliwość wejścia do sieci. Skala jest też potrzebna, gdy produkt trafi do sieci, które — chcąc konkurować — wymuszają obniżki cen na producentach — wyjaśnia Marek Przeździak.

Resource Partners nie jest jedynym inwestorem finansowym, którego skusiła branża cukiernicza. Dwa lata temu fundusz Bridgepoint przejął Dra Gerarda, producenta ciastek. Sporym zainteresowaniem funduszy nadal cieszy się też medycyna, choć nie może liczyć na pomyślne wiatry z rynku. W tej branży Resource Partners ma w portfelu jedną inwestycję — kliniki okulistyczne Mavit.

Choć w tym roku mija 5 lat od zakupu medycznej grupy, jest ryzyko, że wyjście funduszu przesunie się o 2 lata. Powód? Konkursy na nowe umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia — nie na 3 lata, ale nawet 10 — miały ruszyć na początku przyszłego roku. Zostały jednak przesunięte o kolejny rok, co stawia pod znakiem zapytania wzrost przychodów i perspektywy rozwoju na rynku publicznym.

Ryszard Wojtkowski zastrzega, że chcąc uodpornić Mavit na ryzyko związane z publicznym finansowaniem, fundusz rozwinął część prywatną, która z roku na rok notuje wzrost.

— Jesteśmy otwarci na strategicznych inwestorów, dla których odłożenie kontraktowania nie stanowi problemu — mówi Ryszard Wojtkowski. Na niekorzystne otoczenie trafiła też grupa hurtowo-detalicznaSPS Handel, która podobnie jak Mavit jest w portfelu funduszu od 5 lat. Choć podatek od sieci handlowych nie powinien uderzyć w spółkę, mogą na nim ucierpieć potencjalni inwestorzy. Fundusz cały czas rozgląda się też za nowymi celami akwizycyjnymi z obszaru dóbr konsumpcyjnych. Szuka spółek z przychodami od kilkudziesięciu do kilkuset milionów złotych.

— Rocznie chcemy realizować 3-5 transakcji. Rynek będzie sprzyjał inwestycjom tej skali. Po pierwsze, konkurencja wśród funduszy w tym segmencie jest mniejsza niż w innych. Po drugie, firmy tej wielkości będą miały coraz mniej możliwości finansowania rozwoju. To szansa dla funduszy takich jak nasz — mówi Ryszard Wojtkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu