Restrukturyzacja nie pozbawia pomocy z PFR

opublikowano: 02-11-2020, 22:00

Małe spółki komandytowe nie muszą mieć zgody na przekształcenie, aby zachować prawo do tarczy finansowej.

Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) będzie finansować firmy, które podlegają restrukturyzacji. Dotyczy to także spółek komandytowych, które mają być w przyszłym roku objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Sejm już uchwalił ustawę, która wprowadza tę zmianę. Obecnie jest ona przedmiotem prac Senatu.

Jak pisaliśmy w „PB”, jeśli chodzi o spółki komandytowe, ostatnio rozważane są plany ich przekształceń, co pomogłoby udźwignąć obciążenia wynikającez nadania tym podmiotom statusu podatników CIT. Jednocześnie przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie takich spółek zastanawiają się, czy w efekcie planowanych działań przekształceniowych będą mieli prawo do finansowego wsparcia z PFR, a ci, którzy już je otrzymali — czy nie zostaną zobowiązani do zwrotu uzyskanej pomocy.

Z komunikatu PFR w tej sprawie wynika, że podmioty, które otrzymały wsparcie z Tarczy Finansowej dla MŚP, nie muszą starać się o zgodę na przeprowadzenie reorganizacji prowadzącej do sukcesji albo pozwalającej kontynuować dotychczasową działalność. To oznacza, że podmioty, których przekształcenia (np. połączenia albo podziały) będą miały tego typu charakter, a więc nie wpłyną na rodzaj prowadzonego biznesu, nie będą pozbawione prawa do uzyskanej subwencji finansowej. Umowy zawarte z PFR pozostaną wówczas w mocy.

Tym samym takie działania nie powodują ryzyka utraty wsparcia. Inaczej jest natomiast w przypadku finansowania udzielanego w formie pożyczek płynnościowych i preferencyjnych przewidzianych w programie „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm”. Jak wyjaśniono, umowy zawierane przez PFR z takimi przedsiębiorcami przewidują, że przed reorganizacją (zarówno przekształceniem, jak i połączeniem lub podziałem) pożyczkobiorcy powinni uzyskać zgodę funduszu na przeprowadzenie takich procesów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane