Reuters: Arabia Saudyjska straszy sprzedażą ropy nie za dolary

opublikowano: 05-04-2019, 09:07

Arabia Saudyjska grozi, że będzie sprzedawała ropę za inne waluty niż dolar jeśli w USA uchwalone zostanie prawo narażające członków OPEC na postępowanie antytrustowe w USA, informuje Reuters powołując się na trzy anonimowe źródła.

Informatorzy agencji twierdzą, że taka opcja była dyskutowana w ostatnich miesiącach przez osoby odpowiedzialne za politykę energetyczną w Arabii Saudyjskiej.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

ARC

Reuters pisze, że szansa przyjęcia w USA ustawy znanej jako NOPEC jest niewielka. Gdyby jednak do tego doszło i Arabia Saudyjska zrealizowałaby swoją groźbę, podkopałoby to status dolara jako globalnej waluty rezerw, a zatem zmniejszyło wpływ USA na globalny handel i osłabiło zdolność kraju do nakładania sankcji na jego przeciwników. 

- Saudyjczycy wiedzą, że mają dolara jako „opcję nuklearną” -  powiedziało jedno ze źródeł Reutersa.

Projekt NOPEC pojawił się w 2000 roku. Jego celem jest likwidacja immunitetu, który uniemożliwia objęcie innych państw amerykańskim prawem antytrustowym. Pozwoliłoby to pozywać w USA członków OPEC za ograniczanie produkcji ropy w celu zwiększenia jej ceny. Reuters przypomina, że Donald Trump poparł NOPEC w książce opublikowanej w 2011 roku, ale nie potwierdził tego kiedy został prezydentem USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu