Reuters: OPEC i partnerzy chcą mocno zmniejszyć wydobycie

Katarzyna ŁasicaKatarzyna Łasica
opublikowano: 2018-11-14 11:48

OPEC i partnerzy kartelu rozważają propozycję obniżenia wydobycia ropy nawet do 1,4 mln baryłek dziennie w 2019 r., poinformowała agencja Reuters.

Obawiając się dalszego spadku cen ropy naftowej Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową ponownie rozważa redukcję produkcji i to zaledwie kilka miesięcy po jej ponownym zwiększeniu. Członkowie OPEC spotykają się 6 grudnia, by ustalić politykę na 2019 r.

Zmniejszenie podaży o nawet 1,4 mln baryłek dziennie, to jedna z opcji omawiana przez ministrów energii Arabii Saudyjskiej, Rosji (nie będącej członkiem OPEC) oraz innych państw podczas niedzielnego spotkania w Abu Zabi.

Zaledwie w czerwcu OPEC wraz z Rosja i innymi eksporterami ropy zdecydowali się zwiększyć wydobycie surowca, co było między innymi wynikiem presji wywieranej przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, domagającego się spadku cen. Tym samym ruszył ponownie proces zwiększania wydobycia , które zaczęto ograniczać w styczniu 2017 r.