Rewal zainwestuje miliony

IT
opublikowano: 07-07-2009, 00:00

Najpierw marina, potem baza windsurfingowa i rewitalizacja kolejki — oto najbliższe plany nadmorskiej gminy.

Najpierw marina, potem baza windsurfingowa i rewitalizacja kolejki — oto najbliższe plany nadmorskiej gminy.

Pobierowo w nadmorskiej gminie Rewal (powiat gryficki w Zachodniopomorskiem) do tej pory było tylko urokliwym kąpieliskiem. Teraz zamieniło się w plac budowy. Wójt Robert Skraburski zapowiada, że niedługo każdy z tutejszych kurortów będzie miał własną marinę i spacerową promenadę. Kryzysu się nie boi.

— Tak naprawdę kryzys żyje tylko w głowach ludzi. A my wciąż prowadzimy jakieś nowe inwestycje, przeznaczamy na nie średnio 64 proc. budżetu — mówi Robert Skraburski.

Właśnie ogłosił konkurs na koncepcję architektoniczną pomostu spacerowo-cumowniczego oraz centrum hotelowego w Pobierowie.

— Chcemy mieć najpierw dobry pomysł zabudowy, a dopiero potem szukać inwestora prywatnego. Zależy nam zwłaszcza na oddaniu mu części usługowo-handlowej, choć nie wykluczamy, że zainteresujemy przedsiębiorców również częścią komunalną (np. sceną) — mówi Robert Skraburski.

Rewal złożył już wniosek o 6 mln zł dofinansowania z zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach priorytetu Turystyka. Z tych samych źródeł czerpie pieniądze na budowę we wszystkich swoich kurortach wyposażonych w windy zejść na plaże z wysokiego na kilkanaście metrów klifu.

W maju gmina rozpoczęła w Pobierowie budowę ronda i hali sportowej. Obie inwestycje pochłoną ponad 9 mln zł, ale 33 proc. kosztów hali pokryje ministerstwo sportu. Z własnej kieszeni gmina zbudowała tam centrum ratownictwa, urząd marszałkowski i Unia Europejska sypnęły groszem na nowoczesne atrium z biblioteką oraz oczyszczalnię ścieków.

Gmina zdobyła również pozwolenie na budowę bazy windsurfingowej, a we wrześniu zacznie rewitalizację łączącej kurorty kolejki wąskotorowej. Na przywrócenie jej świetności i oryginalnego wyglądu wójt planuje przeznaczyć 40 mln zł. Marszałek Zachodniopomorskiego ma dołożyć 16 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu