Rewolucja płatnicza coraz bliżej

Karolina Wysota
opublikowano: 18-01-2018, 22:00

Ruszyły konsultacje dotyczące Polish API. Banki i fintechy wypracują wspólne techniczne standardy dzielenia się danymi klientów.

13 stycznia w życie weszła unijna dyrektywa PSD2, która znacząco wpłynie na rozwój usług płatniczych w sektorze finansowym, ale też zwiększy konkurencyjność produktową oraz cenową. Na jej mocy, aktów wykonawczych (w tym RTS — regulacyjnych standardów technicznych) i aktów prawa krajowego wszystkie instytucje, które oferują podstawowe rachunki płatnicze, czyli banki czy SKOK-i, będą musiały podzielić się danymi swoich klientów, którzy wyrażą na to zgodę. Dostęp do nich otrzymają również strony trzecie, tzw. TPP (Third Party Providers), czyli firmy oferujące usługi płatnicze. Aby spełnić unijne wymogi o dzieleniu się danymi, banki i fintechy muszą wypracować wspólne standardy tworzenia interfejsów komunikacji, czyli systemów do wymiany informacji. Misję zwaną Polish API zaakceptowała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Związek Banków Polskich (ZBP), jako inicjator projektu standaryzacyjnego, prowadzi zaawansowane prace nad wypracowaniem jednolitego modelu komunikacji dla otwartej bankowości. W ramach projektu Polish API 17 stycznia ruszyły publiczne konsultacje, które potrwają do końca miesiąca. Specjalnie na tę okoliczność uruchomiono stronę internetową WWW.polishapi.org.

Włodzimierz Kicinski
Zobacz więcej

Włodzimierz Kicinski Fot. ARC

— Przekazanie specyfikacji standardu do konsultacji publicznych jest bardzo ważnym krokiem w kierunku sformułowania zgodnej z regulacjami i spójnej specyfikacji interfejsu — powiedział Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP. Konsultacje poprzedzają publikację pierwszej wersji specyfikacji.

— Ze względu na znacznie opóźnioną publikację finalnej wersji RTS niektóre prace nadal się toczą, a ich wyniki będą systematycznie publikowane w ramach kolejnych wersji standardu. Zakładamy, że specyfikacja pozwoli uczestnikom rynku na rozpoczęcie prac nad interfejsami opartych na standardzie Polish API w I kw. — dodaje wiceprezes.

Kluczowym standardem w dzieleniu się danymi jest bezpieczeństwo i ochrona klientów przy udzielaniu dostępu do rachunków. Metody uwierzytelnienia klienta jeszcze nie zostały szczegółowo wypracowane — pod uwagę bierze się m.in. jednorazowe kody, działające podobnie jak Blik. Do uruchomienia interfejsu komunikacyjnego potrzebna jest jego implementacja, która może być dokonana przez każdą instytucję płatniczą prowadzącą rachunek, samodzielnie. Można jednak pomyśleć o rozwiązaniu systemowym, czyli hubie PDS2, z którego mogłoby korzystać wiele podmiotów.

— Takie rozwiązanie może obniżyć koszty jednostkowej implementacji, a także zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa — stwierdził Wojciech Pantkowski, dyrektor zespołu systemu. RTS w ostatecznym kształcie mają zostać opublikowane w marcu, a zaczną obowiązywać po 18 miesiącach od wejścia w życie rozporządzenia. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Rewolucja płatnicza coraz bliżej