Rewolucja w organizacji i strategii

Marcin Goralewski
27-09-2006, 00:00

Emisja akcji, znaczące poszerzenie profilu działalności, przejęcia i zyski — to skrót strategii nowego prezesa Energomontażu Południe.

200 mln zł przychodów ze sprzedaży i 100-procentowa zdolność wypracowywania zysku netto. Tak ma wyglądać Energomontaż Południe w przyszłym roku. Wybrany przed kilkoma tygodniami prezes spółki zabrał się do pracy.

— Od połowy września funkcjonuje już nowa struktura organizacyjna spółki. Powinno to pozwolić na znaczącą poprawę efektywności — zapowiada Marek Koryciński, prezes Energomontażu Południe.

Cztery filary

Inwestorzy i analitycy zapoznają się z nową strategią firmy na początku października, nam informacje na ten temat udało się zdobyć już.

— Ten rok muszę poświęcić na porządkowanie zastanej sytuacji. Oznacza to prawdopodobnie konieczność utworzenia rezerw finansowych. Ich wielkość jest przedmiotem analizy. Maksymalnie może być to kilkanaście milionów złotych — dodaje Marek Koryciński.

Dlatego inwestorzy powinni oswajać się z myślą, że w tym roku spółka zanotuje straty. Przyszły rok ma być zupełnie inny.

— Nowa organizacja firmy wymusza poprawę wyników. Jasno pokazuje też, jaką strategię będzie realizował zarząd — dodaje prezes.

Działalność katowickiej spółki oparta będzie na czterech filarach: Zakładzie Produkcji Przemysłowej Łagisza (ZPP), Zakładzie Produkcji Montażowej (ZPM), Biurze Koordynacji Projektów Generalnego Wykonawstwa i części deweloperskiej.

— Część dotychczasowych oddziałów została wchłonięta przez te jednostki. Nadzór nad całością sprawuje zarząd. W ten sposób doprowadziliśmy do powstania organizacji poziomej, z jasno określonymi centrami zysków, odpowiedzialnością i zasadami współpracy. ZPP za pół roku pochwali się zyskami, ZPM potrzebuje więcej wykwalifikowanej kadry — tłumaczy Marek Koryciński.

Lista priorytetów

Tak przeobrażona firma ma łatwiej zdobywać i obsługiwać zlecenia. Zmiana organizacji to jednak dopiero wstęp do nowej strategii.

— Chcemy skupić się na generalnym wykonawstwie, także poza branżą energetyczną. Jesteśmy zainteresowani poszerzeniem tej działalności również przez przejęcia. Prowadzimy rozmowy w tej sprawie — mówi prezes Energomontażu Południe.

W przyszłości giełdowa spółka ma kojarzyć się z firmą inżynieryjną. Na razie jednak nakłady na realizację tego celu są tajemnicą.

— Mogę powiedzieć, że nie planujemy wielkich inwestycji w ZPP i ZPM. Czekają nas natomiast wydatki w części deweloperskiej — ujawnia Marek Koryciński.

Spółka sprzedaje właśnie mieszkania i wynajmuje biura we Wrocławiu. To tylko wstęp. Zarząd szykuje się bowiem do inwestycji w Katowicach. Działka już jest, czas na pozwolenia.

— To będzie projekt kilkuetapowy. Ruszymy w czerwcu przyszłego roku. Interesuje nas budowa obiektu mieszkaniowo-biurowego. Chcemy też zakupić inne działki i rozpocząć kolejne inwestycje. Spodziewam się, że na realizację tych planów będziemy potrzebować dodatkowych pieniędzy. Dlatego planujemy przeprowadzenie emisji akcji — dodaje Marek Koryciński.

Więcej szczegółów na razie nie ma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rewolucja w organizacji i strategii