Rewolucja w zwolnieniach

opublikowano: 03-12-2018, 22:00

Poniedziałek był pierwszym roboczym dniem obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-Zla).

System ZUS zanotował tego dnia maksymalne obciążenie i w szczytowym momencie wystawiał ponad 17 zwolnień na sekundę. Do godz. 11.30 w całej Polsce wystawionych było ponad 50 tys. e-Zla, a po godz. 14 było ich już 100 tys. Dla porównania w listopadzie lekarze wystawiali średniodziennie 84 tys. zwolnień (łącznie elektronicznych i papierowych). W minionym miesiącu ZUS zanotował 9 dni, w których wystawionych było ponad 100 tys. zwolnień. Choć obowiązek stosowania e-Zla wszedł w życie 1 grudnia, to lekarze już wcześniej mogli je wystawiać. Do poniedziałku rekordowy dzień dla e-Zla był w grudniu 2017 r., kiedy wystawiono ich 123 tys. Choć termin obowiązkowego wejścia w życie e-Zla był znany od dawana i był nawet przekładany, to nie wszyscy byli do końca przygotowani. Tylko w poniedziałek ZUS wydał około 1,4 tys. certyfikatów do podpisu e-Zla.

Przy wprowadzeniu tak dużych zmian nie obyło się bez małych perturbacji. Około godz. 10 pojawiły się problemy, które były związane z serwerem aplikacyjnym. Spowolnienie systemu dotknęło około 3 proc. medyków. Wykonano rekonfigurację optymalizującą, od tamtej pory system działał sprawnie. Nowe przepisy zakładają, że lekarze mogą wystawić papierowe zwolnienia, wykorzystując wcześniej przygotowany wydruk z systemu elektronicznego, np. w razie braku prądu lub internetu albo podczas nieprzewidzianych domowych wizyt, gdy nie będą mieli przy sobie żadnego urządzenia mobilnego. W poniedziałek do godz. 14 wystawiono 47 papierowych zwolnień.

140 tys. Tyle elektronicznych zwolnień do czasu zamknięcia tego numeru „PB” wystawili lekarze w poniedziałek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane