Rezerwy uderzyły w zyski Lloyds Bank

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-02-2021, 09:06

Lloyds Banking Group, największy na Wyspach Brytyjskich krajowy pożyczkodawca odnotował w zeszłym roku silny spadek zysków. Wpłynęło na to ograniczenie wydatków przez konsumentów w wyniku pandemii oraz rezerwy na złe kredyty, donosi Reuters.

Bloomberg

Zysk przed opodatkowaniem za 2020 r. wyniósł 1,2 mld GBP spadając z 4,4 mld GBP rok wcześniej. Choć spadek była bardzo duży bankowi udało się przebić oczekiwania analityków, których mediana prognoz kształtowała się na poziomie 905 mln GBP.

Sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej gdyby nie konieczność stworzenia gigantycznej rezerwy na złe kredyty. Na ten cel Lloyds odłożył bowiem aż 4,2 mld GBP, wcześniej zakładano nawet kwotę do 5,5 mld GBP.

Po rocznej przerwie bank zadeklarował powrót do wypłaty dywidendy. Ma ona wynieść 0,57 pensów na akcję, kształtując się na maksymalnym dopuszczalnym przez Bank Anglii poziomie i wyższym niż średnia prognoz analityków (0,53 pensy).

Lloyds zamierza w tym roku obniżyć koszty poniżej 7,5 mld GBP. Wśród strategicznych celów bank planuje zwiększyć fundusze od klientów ubezpieczeniowych i majątkowych o 25 mld GBP do 2023 r. i zmniejszyć powierzchnię biurową o 20 proc. w ciągu trzech lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane