RG jednak dostanie inwestora

Agnieszka Berger
opublikowano: 26-06-2000, 00:00

RG jednak dostanie inwestora

We wrześniu lub październiku można się spodziewać ogłoszenia przetargu na akcje Rafinerii Gdańskiej. Nieoficjalne źródła podają, że firma doradcza JP Morgan rekomenduje wprowadzenie do spółki paliwowej inwestora strategicznego.

Nafta Polska powinna zatwierdzić tę rekomendację jeszcze w tym tygodniu. Zaraz potem dokument trafi do ministerstwa skarbu.

Dotychczas ujawniło się około 10 potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem producenta paliw z Wybrzeża. Ponad połowa z nich to firmy branżowe. Pozostali to inwestorzy pasywni, którzy — oprócz warunków finansowych — podają planowaną ścieżkę wyjścia ze spółki. Nieoficjalnie wiadomo, że rekomendacja doradcy nie przesądza, jaki inwestor powinien zostać wprowadzony do rafinerii.

Wśród kandydatów z branży paliwowej znalazły się firmy o zasięgu światowym i europejskim — nie tylko z Europy Zachodniej. Z deklaracji Wojciecha Żurawika, prezesa RG, wynikało, że zakupem do 75 proc. akcji spółki interesuje się pięciu zagranicznych inwestorów branżowych ze Skandynawii, USA i Środkowego Wschodu. Według analityków branży, mocnym kandydatem na nabywcę gdańskiej spółki jest BP Amoco. Chęć zakupu akcji RG zadeklarowało także Konsorcjum Gdańskie, utworzone przez kilkunastu niezależnych dystrybutorów paliw.

Sprzedaż rafinerii inwestorowi strategicznemu to alternatywa dla wprowadzenia spółki na giełdę. Ścieżce giełdowej sprzeciwiał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zdaniem UOKiK, z parkietu akcje rafinerii z łatwością mógłby wykupić Polski Koncern Naftowy — to zaś doprowadziłoby do monopolizacji krajowego rynku paliw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane