Rice obiecuje 100 mln USD pomocy dla Polski

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-05-2005, 20:44

Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice potwierdziła, że Polska z pewnością otrzyma w tym roku pomoc na modernizację swoich sił zbrojnych wartości 100 mln dol., obiecaną wcześniej przez prezydenta George'a Busha - powiedział we wtorek w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld.

Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice potwierdziła, że Polska z pewnością otrzyma w tym roku pomoc na modernizację swych wojsk wartości 100 mln dol., obiecaną wcześniej przez prezydenta George'a Busha - powiedział we wtorek w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld.

Poprzednio pojawiały sygnały, że pakiet pomocy będzie nieco zmniejszony, ponieważ Kongres uchwalił ostatecznie, że tzw. Fundusz Solidarności - pomoc USA dla 11 krajów-sojuszników w Iraku i Afganistanie - będzie mniejszy w stosunku do kwoty postulowanej przez Busha: zredukowano ją z 400 do 230 mln dolarów.

Przebywający z wizytą w USA minister Rotfeld zapewnił jednak, że Polska otrzyma 100 mln dolarów. "Ze strony Condoleezzy Rice otrzymaliśmy potwierdzenie, że to już jest sprawa zamknięta, żebyśmy byli spokojni" - powiedział dziennikarzom.

Rotfeld podkreślił jednak, że Polska nie uważa pomocy 100 mln dol. za formę "zapłaty" za jej zaangażowanie militarne w Iraku.

"Jeżeli się uważa, że zaangażowanie w Iraku czy jakimkolwiek innym konflikcie może być przeliczane na pieniądze, to jest to bardzo niedojrzałe myślenie polityczne, by nie powiedzieć amoralne" - oświadczył.

Dodał jednak, że przekonywał swych rozmówców, że chociaż stosunki polsko-amerykańskie są bardzo dobre, to ze względu np. na sprzeciw większości polskiego społeczeństwa wobec wojny w Iraku "wymagają one stałej troski" w postaci gestów USA wobec Polski i odwrotnie.

"Przypomina to jazdę na rowerze - obie strony powinny stale naciskać na pedały, bo inaczej w pewnym momencie jazda zostanie zatrzymana" - powiedział.

Rice poinformowała też Rotfelda, że rząd amerykański wykreśli z danych komputerowych popełnione przed 1989 r. wykroczenia Polaków, starających się o wizy wjazdowe do USA.

Jest to jeden z punktów tzw. mapy drogowej, czyli planu działań rządów obu państw, mających doprowadzić do stopniowego zniesienia wiz amerykańskich dla Polaków.

Jak powiedział minister Rotfeld, stronie amerykańskiej zależy teraz szczególnie na jak najszybszym wprowadzeniu przez Polskę paszportów biometrycznych - co jest jednym z punktów "mapy drogowej".

Szef dyplomacji poinformował, że rozmawiał także z panią sekretarz stanu o odrzuceniu konstytucji Unii Europejskiej przez Francję, o sytuacji w Rosji i stosunkach USA z Rosją, Ukraina i Białorusią.

Minister Rotfeld powiedział, że w rozmowie z Rice nie poruszał sprawy ewentualnej ekstradycji Edwarda Mazura do Polski. Dodał jednak, że kwestia ta będzie podjęta w dalszych rozmowach polskiej delegacji w czasie jego wizyty w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane