Czytasz dzięki

Rio Tinto zbiera środki na megainwestycję w Mongolii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 10-09-2020, 16:25

Gigant górniczy, koncern Rio Tinto zamierza pozyskać do 500 mln USD na rozwój swojego megaprojektu wydobywczego w Mongolii, informuje Reuters.

Chodzi o rozwój gigantycznej kopalni miedzi Oyu Tolgoi, w którym to projekcie mongolski rząd posiada 34 proc. udziałów. Pozostała część kontrolowana jest przez należącą do Rio spółkę Turquoise Hill Resources. Górniczy potentat planuje zdobyć środki poprzez dodatkowe kredyty. Wszelkie pozostałe koszty mają być pokryte ze sprzedaży akcji Turquoise Hill. Dodatkowe finansowanie potrzebne jest m.in. na przeprojektowanie planu kopalni z uwagi na niestabilność gruntu. 

Zobacz więcej

Ruda miedzi

ARC

Eksperci podkreślają, że Oyu Tolgoi to najbardziej rozwijany projekt Rio Tinto związany z produkcją miedzi, ale mierzy się z poważnymi wyzwaniami geologicznymi. Do tej pory zakładano, że produkcja ruszy pomiędzy październikiem 2022 r. a czerwcem 2023 r. choć i tak oznaczało już nawet 29 miesięczne opóźnienie niż zakładał pierwotny projekt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane