RN TVP chce w środę wybrać nowy zarząd spółki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-03-2006, 17:07

Rada Nadzorcza (RN) TVP zbierze się w środę na nadzwyczajnym posiedzeniu, podczas którego chce wybrać nowy zarząd telewizji publicznej.

Rada Nadzorcza (RN) TVP zbierze się w środę na nadzwyczajnym posiedzeniu, podczas którego chce wybrać nowy zarząd telewizji publicznej.

Wniosek o powołanie zarządu już w środę zgłosił przewodniczący RN Tadeusz Kowalski. Jego zdaniem, nowy zarząd powinien być trzyosobowy i składać się z dotychczasowych członków: prezesa Jana Dworaka, Piotra Gawła i Stanisława Wójcika.

Sceptycznie nastawieni do tego pomysłu są członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ma powołać nową Radę Nadzorczą TVP.  

O sprawie napisały poniedziałkowy Presserwis i "Rzeczpospolita".

Jak wyjaśnił w poniedziałek PAP Kowalski, RN TVP ma obowiązek wybrać nowy zarząd, inaczej bowiem mogłoby dojść do przerwania ciągłości władz w spółce.

"Mandat obecnego zarządu TVP oraz RN wygaśnie dokładnie z chwilą odbycia walnego zgromadzenia wspólników, czyli za ok. dwa - trzy miesiące. Będzie więc taka sytuacja, że nie będzie RN i nie będzie zarządu w spółce. W takiej sytuacji sąd mógłby wyznaczyć telewizji publicznej kuratora, co byłoby wysoce niedobrą sytuacją" - uważa Kowalski.

Podkreślił, że w tej sytuacji "nie ma sensu" rozpisywać konkursu na członków nowego zarządu. "Nowa RN, która zastąpi obecną, będzie chciała zapewne ukształtować zarząd w odmienny sposób. Dlatego lepiej na ten okres przejściowy pozostawić zarząd, który jest wprowadzony w sprawy spółki i sprawnie działa. Poza tym obecny zarząd został wybrany w drodze konkursu. To nie jest zarząd z kapelusza" - powiedział Kowalski.

Przeciwnego zdania jest przedstawiciel Skarbu Państwa w RN TVP Leszek Rowicki, który wspólnie z innym członkiem Rady: Antonim Draganem wnioskował o zwołanie w środę nadzwyczajnego posiedzenia RN. "Zgadzamy się, że obecna RN musi powołać nowy zarząd, ale nie powinno się to odbywać z pominięciem konkursu" - powiedział PAP Rowicki.

"My w naszym wniosku o zwołanie środowego posiedzenia załączyliśmy wszystkie materiały potrzebne do przeprowadzenia wyboru w formie konkursu. Przedstawiliśmy pewien harmonogram, który obejmuje najpierw dyskusję nad wielkością zarządu, nad ostateczna formą konkursu, kryteriami wyboru kandydatów. Wybór zarządu już w środę nie jest zgodny z naszą intencją. Wybór władz w TVP powinien mieć bowiem charakter otwarty, publiczny" - podkreślił Rowicki.

Dodał, że obecny zarząd był poddany tak wielu krytycznym ocenom, że powołanie go na nowo byłoby mu "trudno zaakceptować". "Nie wykluczam jednak dyskusji również nad tymi kandydaturami, ale dlaczegóż ci panowie (Dworak, Gaweł, Wójcik - PAP) nie mieliby się zgłosić do konkursu" - powiedział Rowicki.

Pomysł RN niezbyt podoba się członkom KRRiT. "Jestem zaskoczony tym dość niespodziewanym wnioskiem RN. Rozumiem, że obecna Rada musi podjąć kroki, które zapewnią spółce bezpieczeństwo działania i ciągłość władz zarządu, natomiast nie do końca wiem, jakie są przesłanki zwoływania nadzwyczajnego posiedzenia i powoływania zarządu w takim, a nie innym składzie" - powiedział w poniedziałek PAP Wojciech Dziomdziora.

Dodał, że zależy jeszcze, jakie będą szczegóły tej decyzji. "Jeśli bowiem ten zarząd zostanie wybrany na takich warunkach, że zagwarantuje mu się bardzo silną pozycję i trudno go będzie odwołać, to będzie to niedobre wyjście z sytuacji. Jeśli natomiast będzie on wybrany tak, by nie wiązać rąk nowej Radzie Nadzorczej to będzie to dobre rozwiązanie" - powiedział Dziomdziora.

Według niego, warto byłoby, żeby RN przedstawiła swoje zamierzenia KRRiT.

Zdaniem Tomasza Borysiuka z KRRiT, obecna RN ma prawo wybrać nowy zarząd, ale "nie będzie to dobre dla mediów publicznych". "Jest to zgodne z prawem, ale uważam, że dokonania obecnego zarządu są negatywne, dlatego nie powinno się przedłużać jego działania" - powiedział PAP Borysiuk.

Całkowicie przeciwny powoływaniu nowego zarządu przez obecną RN jest natomiast Witold Kołdziejski. "Nie jest to najlepszym pomysłem, żeby w  tej chwili, na koniec kadencji wybierać nowy zarząd, nawet jeśli jest to zarząd na dokończenie. Należy to oddać kompetencjom nowej rady nadzorczej" - powiedział PAP Kołodziejski.

Obecnie zarząd TVP jest pięcioosobowy, jednak dwaj jego członkowie: Ryszard Pacławski i Marek Hołyński są zawieszeni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane