Roach: gospodarka USA to „wypadek czekający aby się wydarzyć”

opublikowano: 13-02-2018, 20:17
aktualizacja: 13-02-2018, 20:24

Skorygowana o inflację stopa oszczędności w USA może wkrótce spaść do zera, co spowoduje długoterminowe obawy o gospodarkę, ostrzega Stephen Roach, ekonomista z Uniwersytetu Yale.

- Biorąc pod uwagę te deficytowe wydatki, nasza stopa oszczędności zejdzie do zera w ujęciu skorygowanym o inflację, a to wepchnie nas w obszar większych deficytów obrotów bieżących i handlowego – powiedział Roach w CNBC. - Postrzegam fundamenty jako skrajnie kruche i oszukujemy się za każdym razem kiedy dochodzi do korekty mówiąc, że gospodarka jest mocna. Wcale nie jest mocna kiedy popatrzymy na nią przez soczewkę niskich oszczędności – dodał.

Stephen Roach
Zobacz więcej

Stephen Roach fot. Bloomberg

Prezydent Donald Trump podpisał w piątek 320 mld USD wydatków budżetowych, a w poniedziałek jego administracja przedstawiła plan budżetowy, przewidujący 7,2 bln USD deficytu w nadchodzącej dekadzie.   

Roach przyznał, że administracja Trumpa „odziedziczyła” gospodarkę o bardzo niskiej stopie rentowności.

- Błąd, który robią, to deficytowe wydatki, które spowodują jeszcze większy spadek tej stopy – powiedział.

W ubiegłym roku stopa oszczędności spadła w USA do ok. 2 proc., podkreślił Roach. To jedna trzecia średniej wielkości w ostatnich trzech dekadach XX wieku – zwrócił uwagę.
 
Roach podkreśla, że jedyny sposób, w jaki USA będą mogły rosnąć, to pożyczanie nadwyżki oszczędności od innych krajów, co skutkuje potężnym deficytem obrotów bieżących i deficytem handlowym aby przyciągnąć zagraniczny kapitał.

- Obecnie podejmujemy działania protekcjonistyczne wobec dostawców tego zagranicznego kapitału – zwrócił uwagę.  - Jesteśmy wypadkiem czekającym na to, aby się wydarzyć, oszukując się w sprawie korekty rynkowej mówiąc, że fundamenty są dobre, a następnie szykując wydatki deficytowe – powiedział Roach. - To budzący obawy sposób prowadzenia każdej gospodarki, nie tylko naszej – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Roach: gospodarka USA to „wypadek czekający aby się wydarzyć”