Robot z "twarzą" szefa już na rynku

ŁO, wsj.com
opublikowano: 27-03-2014, 09:39

Chcesz pracować z domu, a jednocześnie mieć kontrolę nad biurem? Wyślij tam robota. Firma iRobot już sprzedaje jeżdżące roboty z dużym ekranem.

Ava 500 to robot opracowany przez koncern iRobot, który można wykorzystać do obecności na spotkaniach lub do przechadzania się po biurowych korytarzach bez konieczności fizycznej obecności.  

Kontakt z szefem będzie łatwiejszy? Przed robotem nie ucekniesz... fot. iRobot
Kontakt z szefem będzie łatwiejszy? Przed robotem nie ucekniesz... fot. iRobot
None
None

Robot był rozwijany od lat, ale jest już dostępny w USA, Kanadzie i w niektórych krajach europejskich za pośrednictwem autoryzowanych dystrybutorów koncernu Cisco, podaje dziennik „The Wall Street Journal”.  

Urządzenie posiada zautomatyzowany system nawigacji i ekran LCD o wielkości 21,5 cali. Porusza się podczas trwania transmisji wideo i wyświetla twarz osoby. Potężne mikrofony i kamery odbierają i przekazują dźwięki oraz obrazy. Sterowanie robotem jest możliwe na przykład poprzez iPada mini i aplikację. Za jej pośrednictwem użytkownik wybiera odpowiednią salę konferencyjną, a robot samodzielnie kieruje się w jej kierunku.  

Amerykański dziennik podkreśla, że tego typu roboty są na razie niszowymi produktami, ale producenci mają nadzieję, że zapewnią lepsze doświadczenie wideokonferencji dla firm.  

Robot Ava 500 nie jest tanim gadżetem. Każdy kosztuje 70 tys. USD, choć możliwy jest leasing, za który trzeba płacić 2-2,5 tys. USD miesięcznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, wsj.com

Polecane