Roboty nie zastąpią księgowych

opublikowano: 11-01-2018, 22:00

Wdrażanie nowych rozwiązań w rachunkowości hamują przede wszystkim okrojone budżety — wynika z ankiety EY.

Technologia pozwoli księgowym nie tylko odtwarzać zdarzenia z przeszłości, ale na podstawie posiadanych danych przewidywać wyzwania podatkowe i księgowe w przyszłości. To wnioski z badania firmy doradczej EY „Robot w służbie księgowości”, przeprowadzonego wśród prawie 150 przedstawicieli zarządów, dyrektorów finansowych i głównych księgowych. 67 proc. ankietowanych jest przekonanych, że rozwiązania robotyczne, automatyzacja procesów księgowych oraz sztuczna inteligencja będą odgrywały coraz większą rolę w ich firmach.

— Robotyka przyspiesza wykonanie zadań i pozwala na przesunięcie pracowników do bardziej zaawansowanych zadań. W połączeniu z optymalizacją procesów automatyzacja umożliwia uwolnienie 40-50 proc. zasobów w przedsiębiorstwie.

W efekcie rośnie poziom zadowolenia klientów z szybszej i lepszej usługi — ocenia Marcin Jurczak, partner, lider Zespołu Usług Księgowych i Płacowych EY. Na rynku usług księgowych nasycenie nowymi technologiami zazwyczaj nie przekracza jednak 50 proc. Wyjątkiem jest obowiązkowy JPK, wykorzystywany przez 81 proc. badanych. 52 proc. ankietowanych stosuje nowe technologie w sprawozdawczości podatkowej, a 46 proc. w rachunkowej (rocznej lub kwartalnej). W 43 proc. firm technologie służą bieżącej rejestracji transakcji, a u 38 proc. — do rozliczeń miesięcznych.

— Inteligentny robot może przejąć najbardziej powtarzalne czynności i najprostsze funkcje. Można go szybko i łatwo zaprogramować. W efekcie odciąży od konieczności szukania i szkolenia mało wykwalifikowanej kadry najniższego szczebla. W tym samym czasie pracodawca może zaoferować atrakcyjniejsze możliwości rozwoju zawodowego pozostałym zatrudnionym, którzy mogą skupić się na kontakcie z klientem albo realizacji bardziej kompleksowych projektów — podkreśla Dariusz Tłokiński, starszy menedżer w Zespole Usług Księgowych i Płacowych EY.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Z badania wynika, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy tylko 7 proc. ankietowanych planuje zmianę formy prowadzenia księgowości. Jako przeszkodę we wdrażaniu nowych rozwiązań respondenci najczęściej wskazują niedostatek pieniędzy (zwraca na to uwagę 38 proc. badanych). Niemal tyle samo (34 proc.) wymienia brak informacji o istniejących możliwościach, a 24 proc. — konieczność zmian procesu księgowego. Równocześnie ponad połowa uczestników ankiety zdaje sobie sprawę, że nowe technologie oznaczają efektywniejsze działanie.

— Od czerwca ubiegłego roku robot Krystyna pomaga nam księgować wyciągi bankowe, transakcje zakupu i sprzedaży, sprawdza numery NIP i VAT, wspiera też system kadrowo-płacowy. Człowiek weryfikuje jeden NIP przez około minutę, robotowi zajmuje to 20 sekund — mówi Renata Kwas, menedżer projektu w Zespole Usług Księgowych i Płacowych EY. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu