Roboty przemysłowe mogą zagrażać pracownikom

PAP
opublikowano: 23-08-2017, 14:20
aktualizacja: 23-08-2017, 14:21

Ponad 50 podatności, czyli błędów bezpieczeństwa w oprogramowaniu robotów wykorzystywanych przy pracy z ludźmi może prowadzić do fizycznego zagrożenia życia i zdrowia, a najprostszy atak możliwy jest dzięki wykorzystaniu przepełnienia bufora - donoszą badacze IOActive Labs.

Roboty przemysłowe to nie tylko urządzenia zastępujące pracowników przy wykonywaniu zadań niebezpiecznych bądź trudnych. To również coraz częściej maszyny stworzone do współpracy z człowiekiem przy wykonywaniu zadań, w których czynnik ludzki jest niezbędny. Wyposażone w kamery, mikrofony i czujniki komunikują się z człowiekiem, często również posiadają funkcję "uczenia się" ruchów niezbędnych do wykonywania zadań, do których są przeznaczone. Ich zastosowanie znacznie wykracza poza przemysł; coraz częściej wykorzystywane są w usługach, pojawiają się także w sprzedaży jako urządzenia domowe.

Roboty współpracujące z człowiekiem to wartościowy z punktu widzenia cyberprzestępców cel ataków. Dwójka badaczy związanych z IOActive Labs znalazła ponad pięćdziesiąt krytycznych podatności stwarzających duże ryzyko ataku na roboty przemysłowe, usługowe i domowe popularnych marek. Wśród podatności wyróżniono m.in. problemy związane z uwierzytelnianiem i bezpieczeństwem protokołów.

Według badaczy, potencjalny atakujący może wielokrotnie wykorzystać różne podatności w celu modyfikacji ustawień bezpieczeństwa, które w konsekwencji mogą prowadzić do fizycznego zagrożenia dla użytkowników robotów. Badania IOActive Labs wskazują na ryzyko związane z obniżeniem standardów bezpieczeństwa w produkcji tego typu urządzeń; dla przejęcia zdalnej kontroli nad robotem wystarczy wykorzystanie sześciu podatności umożliwiających wyłączenie zabezpieczeń w urządzeniu. Badacze wskazują, że roboty tego typu powinny być projektowane w sposób niepozwalający na modyfikację ustawień systemowych bez przeprowadzenia odpowiedniej oceny ryzyka ze strony dostawcy ich oprogramowania.

Do naruszenia bezpieczeństwa podczas użytkowania robotów tego typu wystarczy wykorzystanie podatności przepełnienia bufora. Według informacji podanych przez badaczy IOActive Labs, dostawcy oprogramowania dla robotów współpracujących, których poinformowano o podatnościach w ich produktach, wciąż nie wydali odpowiednich aktualizacji zabezpieczających przed możliwością ich wykorzystania. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu