Robyg blisko przejęcia przez TAG Immobilien

opublikowano: 23-12-2021, 07:51

Bricks Acquisitions z grupy Goldman Sachs zawarł warunkową umowę sprzedaży 100 proc. akcji dewelopera niemieckiej firmie TAG Immobilien. Wartość transakcji to 2,5 mld zł.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są warunki transakcji i ile zarobił na niej Goldman Sachs
  • jakie były do tej pory największe transakcje w sektorze mieszkaniowym w Polsce
  • kim jest nowy właściciel dewelopera i kiedy pojawił się w Polsce
  • jak radził sobie w ostatnich latach Robyg i co jest jego atutem

Według ekspertów w Polsce nie było jeszcze przejęcia o takiej skali, którego obiektem byłby deweloper mieszkaniowy. Nic dziwnego, że Goldman Sachs szuka kupców za granicą. Chętnych nie brakuje, umowę o poufności podpisano z blisko trzydziestką zainteresowanych - pisał „PB” w październiku, jako pierwszy informując, że oferta sprzedaży Robyga trafiła na rynek.

Podaliśmy wówczas również, że spodziewana wartość transakcji, wynikająca z wewnętrznej wyceny, to 3 mld zł.

Minęły niespełna dwa miesiące i słowo staje się ciałem. 100 proc. akcji spółki deweloperskiej kupuje niemiecka firma TAG Immobilien. Sprzedającym jest Bricks Acquisitions z grupy Goldman Sachs.

„Umowa została zawarta pod warunkiem zawieszającym uzyskanie przez Kupującego wymaganej zgody na dokonanie koncentracji” - podał Robyg.

Szacowana cena zakupu - 2,5 mld - wynika z korekt wartości transakcyjnej, wynoszącej 3,15 mld zł, o różne należności. Finalizacja transakcji spodziewana jest w I kwartale 2022 r.

W 2018 r. Goldman Sachs przejął Robyg w wezwaniu za niespełna 1,2 mld zł.

Rekordy Robyga

W 2017 r., ostatnim przed poprzednią zmianą właściciela, Robyg miał 738 mln zł przychodów, a w wynikach rozpoznał 2,1 tys. lokali przekazanych nabywcom. Rok później nastąpił skok - przychody dewelopera przekroczyły 1 mld zł, a liczba przekazań zwiększyła się do 2,5 tys. W 2019 r. padł rekord: 1,12 mld zł i 2845 przekazanych mieszkań. W tym roku firma przewiduje nowy rekord - ponad 3 tys. przekazań. Spodziewa się też rekordowego roku pod względem liczby zarezerwowanych lokali - ma ich być przeszło 4 tys. (3338 po trzech kwartałach), czyli o ponad 500 więcej niż w najlepszym dotychczas w tej kategorii 2017 r.

W pierwszym półroczu Robyg zarobił netto 117 mln zł przy przychodach przekraczających 512 mln zł. Na koniec czerwca miał w kasie 479 mln zł gotówki. Przez ostatnie dwa lata spółka nie wypłacała dywidendy, przeznaczając wypracowane zyski na kapitał zapasowy. Ponadto w II kwartale właściciel dofinansował ją 100 mln zł w formie bezterminowej pożyczki, a na rynek trafiły jej obligacje warte 150 mln zł.

Ofensywa PRS

Zdaniem Dawida Wrony, dyrektora sprzedaży w Echo Investment, trend konsolidacji w branży deweloperskiej się utrzyma.

- Przy dużej konkurencji, ograniczonym dostępie do gruntów i wydłużających się terminach postepowań administracyjnych wzrost firm możliwy jest praktycznie tylko poprzez konsolidację. Fundusze, które chciały wejść na polski rynek, przekonały się już wiele lat temu, że trudno im będzie tego dokonać w sposób organiczny. Zdały sobie sprawę, że bez lokalnej kadry mającej kompetencje menedżerskie to się nie uda. Natomiast przejmując deweloperów, przejmują też kadrę i bank ziemi - mówi Dawid Wrona.

Okiem eksperta
Należy się liczyć ze zmianą strategii
Mateusz Mucha
menedżer DM Navigator

Przejęcie Robyga będzie ważnym krokiem w rozwoju rynku PRS w Polsce. Sama transakcja nie jest zaskoczeniem, gdyż było wiadomo, że spółka jest na sprzedaż. Zaskoczeniem może być kupujący, który jest już obecny w Polsce oraz działa w segmencie PRS – TAG Immobilien. Robyg dosyć wyraźnie komunikował swój brak wiary w projekty typu PRS w Polsce. Pod rządami nowego właściciela należy się jednak liczyć ze zmianą strategii. Jest to też druga duża transakcja w Polsce w tym roku (pierwszą było przejęcie Budimeksu Nieruchomości), która z dużą dozą prawdopodobieństwa poskutkuje zmianą formuły działalności z tradycyjnej deweloperki mieszkaniowej w formułę PRS. Cena 2,5 mld zł za całą spółkę oznacza wskaźnik P/BV ok. 2,25. Jak na obecny moment cyklu gospodarczego – istotny wzrost stóp procentowych – sądzimy, że wycena jest dosyć wysoka. Z pewnością Goldman Sachs może zaliczyć inwestycję w Robyg do udanych – kupił spółkę przy wskaźniku P/BV 1,70 za ok. 1,16 mld zł. Biorąc pod uwagę, że inwestycja mogła być lewarowana długiem, a w trakcie wypłacono nieco dywidend, stopa zwrotu uzyskana przez sprzedającego z pewnością jest zadowalająca.

W przypadku finalizacji transakcji TAG Immobilien zostanie liderem segmentu mieszkań na wynajem instytucjonalny w Polsce. Już w styczniu 2020 r. przejął część mieszkaniową wrocławskiego dewelopera Vantage Development. Pierwsze mieszkania na wynajem instytucjonalny pod marką Vantage Rent pojawiły się we Wrocławiu, kolejne planowane są także w Poznaniu i Łodzi. W związku z nową transakcją firma zapowiada, że posiadany przez Robyg bank ziemi (w Warszawie, we Wrocławiu, w Trójmieście i Poznaniu) rozdysponuje tak, by powstało 12 tys. mieszkań na wynajem długoterminowy i 11 tys. na sprzedaż w ofercie dla klientów indywidualnych.

W opinii Dariusza Węglickiego, szefa polskiego oddziału funduszu Catella Real Estate, będącego jednym z pionierów PRS w Polsce, fundusze przejmujące firmy deweloperskie szybciej budują duże portfele mieszkań na wynajem niż fundusze działające w takim modelu jak Catella, czyli kupując pojedyncze nieruchomości od deweloperów.

– Na pewno będą kolejne tego typu przejęcia. Deweloperzy budujący na potrzeby PRS mogą efektywniej wykorzystać banki ziemi, bo lokale na wynajem można budować także tam, gdzie zgodnie z planem powinna być funkcja usługowa – mówi Dariusz Węglicki.

Dariusz Węglicki przyznaje, że zainteresowanie zagranicznych funduszy Polską jest bardzo duże, choć duża jest też niepewność związana ze zmianami prawa, takimi jak np. przewidziana w Polskim Ładzie niemożność odliczania amortyzacji przez wynajmujących mieszkania. Z drugiej strony - podkreśla ekspert - zapotrzebowanie na wynajem mieszkań od profesjonalnych operatorów jest bardzo duże, o czym świadczy pełne obłożenie istniejących budynków.

Okiem eksperta
Dobra wiadomość
Paweł Sztejter
wiceprezes JLL i dyrektor działu mieszkaniowego

Polski rynek mieszkaniowy jest już od wielu lat najbardziej aktywny w Europie. Liczba nowo wybudowanych mieszkań na tysiąc mieszkańców w minionym roku była najwyższa na Starym Kontynencie, a w liczbach bezwzględnych jesteśmy trzecim co do wielkości rynkiem po Francji i Niemczech. Nic dziwnego, że międzynarodowy kapitał uważnie obserwuje i inwestuje w firmy deweloperskie na polskim rynku mieszkaniowym.

TAG Immobilien jest już obecny w Polsce od czasu przejęcia wrocławskiego Vantage Development. Jeśli dojdzie do zakupu Robyga, planowane przeznaczenie 12 tys. mieszkań na wynajem instytucjonalny należy uznać za dobrą wiadomość. Mieszkania te zostaną udostępnione do użytkowania znacznie szybciej, niż gdyby były przeznaczone na sprzedaż, a dzięki temu powiększy się zasób wysokiej jakości, bezpiecznie wynajmowanych i profesjonalnie zarządzanych lokali. To niezbędny element rynku mieszkaniowego, pozwalający młodym najemcom, pomimo szybkiego wzrostu cen sprzedaży mieszkań i ich braku, rozpocząć samodzielne życie bez obciążenia kredytem hipotecznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane