Roca zainwestowała 86 mln zł w KSSE

Maria Trepińska
opublikowano: 14-10-1999, 00:00

Roca zainwestowała 86 mln zł w KSSE

Otwarte dzisiaj zakłady ceramiki sanitarnej firmy Roca w Gliwicach kosztowały hiszpańskich inwestorów 21 mln USD (około 86 mln zł). Roca chce dzięki nim zwiększyć udział w polskim rynku z 7 do kilkudziesięciu procent.

To pierwsza w Polsce inwestycja hiszpańskiego koncernu Compania Roca Radiadores — jednego z największych na świecie producentów wyrobów sanitarnych. Zakład powstał w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, niedaleko fabryki Opla. Rocznie jego linie produkcyjne ma opuszczać pół miliona sztuk ceramiki sanitarnej. W przyszłości produkcja zwiększy się do miliona sztuk. Wyroby z marką Roca Polska trafią na rynek krajowy i zagraniczny, głównie do krajów UE. Firma zatrudnia obecnie 130 osób.

Niedawno Hiszpanie ogłosili przejęcie notowanej na giełdzie w Zurychu grupy kapitałowej Keramik Holding AG Laufen. Ta transakcja, zdaniem Salvadora Gabarro, dyrektora generalnego Roca, umocni międzynarodowy charakter kierowanej przez niego firmy.

— Roca stanie się drugą pod względem wielkości firmą na świecie wśród producentów wyrobów sanitarnych. Sprzedaż wyniesie 1,445 mld USD — zapowiada dyrektor Gabarro.

Roca, założona w 1917 roku, jest jedną z największych grup przemysłowych w Hiszpanii. Nadal jest przedsiębiorstwem rodzinnym.

W ubiegłym roku wielkość sprzedaży firmy Roca sięgnęła 968 mln USD (3,95 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu