Rockwell Automation dostał grant

opublikowano: 15-12-2019, 22:00

Amerykańska firma z branży automatyki przemysłowej, która w Katowicach otworzyła kolejne centrum B+R, otrzyma 1,2 mln zł.

Centra badawczo-rozwojowe to crème de la crème inwestycyjnego tortu — oferują dobre, wysokopłatne miejsca pracy, bardziej stabilne niż przy prostej produkcji, którą można zautomatyzować czy przenieść do tańszego kraju. Centrów zatrudniających ponad 500 osób jest w największych miastach Polski od kilku do nieco ponad 30.

Tę działalność od kilku lat rozwija w Katowicach Rockwell Automation, amerykański producent automatyki przemysłowej. Spośród ponad 30 działów w Polsce kilka projektuje i opracowuje nowe produkty, rozwiązania, oprogramowanie, przygotowuje je do wdrożenia i testuje w różnych warunkach i dla różnych zastosowań. Na początku grudnia spółka podpisała z Ministerstwem Rozwoju umowę o grant w związku z otwarciem centrum B+R, które ma zatrudniać 35 osób. Inwestycję zrealizuje do końca 2022 r.

— Ostatnio utworzone centrum PCB zajmuje się technologią napędów niskiego napięcia — mówi Kinga Jabłonowska, rzeczniczka Rockwell Automation.

Grant dla Rockwell Automation wyniesie 1,2 mln zł, z czego 726,5 tys. zł zostanie wypłacone jeszcze w tym roku, 112,2 tys. zł w przyszłym, 210,6 tys. zł w 2021 r., a rok później 154,5 tys. zł. Koszt inwestycji wyniesie 13,5 mln zł, z czego większość — 10,2 mln zł — została wydana już w tym roku. Projekt otrzymał 27 na 45 możliwych punktów w ocenie kosztów inwestycji oraz 96 na 100 za procesy, które będą dzięki niemu realizowane.

Rockwell Automation jest dostawcą techniki napędowej, sterowania i oprogramowania. W Katowicach zatrudnia 1352 osoby z 2 tys. pracowników w Polsce. Na Śląsku ma zakład produkcyjny, dział, który tworzy i testuje oprogramowanie, centrum klienta (gościło w nim już ponad 100 firm) oraz globalny dział usług finansowych. W zakładzie wdraża własne rozwiązania z obszaru przemysłu 4.0, które oferuje też swoim klientom. Firma jest w trakcie budowy drugiej hali produkcyjnej o powierzchni 9 tys. m kw. To najnowszy projekt realizowany w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Decyzję o wsparciu firma dostała rok temu.

— Rockwell Automation zainwestuje na terenie strefy 110 mln zł, dzięki czemu zatrudni co najmniej 60 pracowników i utrzyma ponad 1350 miejsc pracy. Inwestycja ta jest kolejnym etapem rozwoju Rockwella w Polsce — mówi dr Janusz Michałek, prezes strefy.

Rockwell Automation jest obecny w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad 22 tys. pracowników. Główna siedziba firmy znajduje się w Milwaukee w USA.

2 tys. Tyle osób zatrudnia w Polsce Rockwell Automation, większość w Katowicach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane