Rogalski: Wojna handlowa zamiast walutowej

opublikowano: 26-01-2018, 16:26
aktualizacja: 26-01-2018, 16:27

Walutowa awantura rozkręciła się na dobre. Kolejne ważne figury światowej gospodarki wypowiadają się na temat tego czy dolar jest silny czy słaby.

Wszystko zaczęło się od słów sekretarza skarbu Stevena Mnuchina, który podczas forum w Davos stwierdził, że słaby dolar jest korzystny dla handlu USA. Po jego słowach, odczytanych jako wsparcie dla słabego dolara, amerykańska waluta zaczęła wyraźnie tracić. Oliwy do ognia dolał prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, który dodatkowo umocnił euro podczas wczorajszej konferencji po posiedzeniu EBC. Cały ten wzrost zniknął jednak po wypowiedzi prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który - odwrotnie do swojego ministra - zadeklarował, że chce "silnego dolara".

Czy to uwertura do wojny walutowej USA kontra reszta świata? - Wojna walutowa to może określenie na wyrost, ale obawy o to, że sprawy mogą przybrać niekorzystny obrót są duże - przyznaje w Pulsie Dnia Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ.

- Dla ekipy Trumpa słaby dolar może być korzystny, ale to myślenie, które ma krótkie nogi. Być może w krótkim okresie zobaczymy jakieś wsparcie dla handlu, ale w dłuższym okresie to uderzy w zaufanie do dolara. Mieliśmy już taką próbkę na początku stycznia, gdy Chińczycy postraszyli rynki tym, że mogą wstrzymać zakupy obligacji amerykańskich - mówi Rogalski.

- To co widzialieśmy to przepychanki: próba zobaczenia co możemy ugrać i ile możemy ugrać. Co do wojny walutowej sądzę, że to się skoncentruje jednak na podnoszeniu ceł i ograniczeń w handlu - prognozuje Marek Rogalski.

Marka Rogalskiego pytamy o:
- prognozy kursu dolara
- reakcję złotego na zawirowania wokół amerykańskiej waluty
- przyczynę umocnienia się franka szwajcarskiego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu