Kenneth Rogoff
Kenneth Rogoff
Kenneth Rogoff
Kenneth Rogoff
z Uniwersytetu Harvarda
ostrzega, że Amerykę czeka
aż pięć trudnych lat. Powrót
recesji jest możliwy.
Byly główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego, obecnie pracujący na Uniwersytecie Harvarda, uważa, że recesja, która rozpoczęła się w USA w grudniu 2007 r., dobiega końca. Kenneth Rogoff uważa, że wzrost gospodarczy będzie wynosił blisko 2 proc. przez kolejne 5-7 lat.
Druga Japonia
Kenneth Rogoff ostrzega, że USA kroczą japońską drogą.
— Będziemy jak Japonia — powiedział Kenneth Rogoff odnosząc się do okresu drugiej gospodarki na świecie w latach 90. ubiegłego wieku, określanego mianem straconej dekady.
— Nie będziemy mieli straconej dekady, ale będziemy borykali się z podobnymi problemami — dodał.
Według Rogoffa jest 50-procentowe prawdopodobieństwo, że USA znów znajdą się w recesji w okresie najbliższych pięciu lat. Jego zdaniem, rynek nieruchomości komercyjnych będzie w najbliższym okresie hamować większą dynamikę ożywienia gospodarczego.
— Rynek nieruchomości to nadchodzące tsunami, które wymiecie z rynku wiele małych banków. Nie jest jasne, czy duzi gracze znajdą się pod presją z tego powodu, będzie to zależało od aktualnego stanu gospodarki — twierdzi Kenneth Rogoff.
Według ekonomisty Uniwersytetu Harvarda USA potrzebują szybkiej podwyżki podatków w związku z rosnącym długiem i stopami procentowymi.
— Ludzie nie rozumieją jak bardzo muszą wzrosnąć podatki w związku z trajektorią, którą podążamy. Ludzie wciąż są podnieceni, że rząd może wesprzeć wszystko, a nie widzą, jakim to się dzieje kosztem — dodał.
Trafione prognozy
Kenneth Rogoff ostrzegał o nadejściu globalnego kryzysu już w listopadzie 2005 r. Mówił wtedy, że globalna gospodarka może w ciągu trzech lat wejść w fazę recesji.
— Jestem optymistą, jeśli chodzi o krótką perspektywę, ale od 2008 r. szanse naprawdę dużej globalnej recesji definitywnie rosną — mówił ocenił Kenneth Rogoff podczas konferencji w Johannesburgu.
Wśród zagrożeń dla światowego bezpieczeństwa wymieniał rosnące koszty energii, globalną bańkę na rynku nieruchomości i ostry wzrost stóp procentowych. Pisaliśmy o tym w pb. pl 14.11.2005 r.
W październiku 2008 r. Kenneth Rogoff ostrzegał, że główna stopa procentowa spadnie w USA do zera. Miał rację. 16 grudnia 2008 r. Fed obniżyłstopy o 75-100 pkt bazowych. Po raz pierwszy spadły one poniżej 0,5 proc., do 0-0,25 pkt baz.
Kenneth Rogoff to jeden z najbardziej znanych ekonomistów
w USA i świetny szachista. Posiada tytuł arcymistrza. W 1980 r.
Massachusetts Institute of Technology przyznał mu tytuł doktora ekonomii. Pracował w zarządzie systemu Rezerwy Federalnej USA oraz w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (2001-2003). Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk, Econometric Society oraz Guggenheim Fellowship. Wykładał stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Princeton, od 1999 r. jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Harvarda. W świecie finansów o Rogoffie stało się głośno w 2002 r., z powodu jego konfliktu z Josephem Stiglitzem, byłym głównym ekonomistą Banku Światowego i laureatem Nagrody Nobla w 2001 r. Spór wywołany został przez Stiglitza, krytykującego działalność MFW.
Kenneth Rogoff w szachy gra od szóstego roku życia. W 1971 r. zdobył w Atenach tytuł wicemistrza świata juniorów do lat 20. Grał aktywnie renomowanych w turniejach szachowych na całym świecie do 1980 r.
Źródło: Wikipedia
Podpis: PB