Rokita: Projekt budżetu jest nie do zaakceptowania

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-01-2006, 13:40

Wiceszef Platformy Obywatelskiej Jan Rokita oświadczył we wtorek, że projekt budżetu na 2006 rok w wersji przygotowanej przez byłego premiera Marka Belkę i premiera Kazimierza Marcinkiewicza jest dla PO nie do zaakceptowania.

Wiceszef Platformy Obywatelskiej Jan Rokita oświadczył we wtorek, że projekt budżetu na 2006 rok w wersji przygotowanej przez byłego premiera Marka Belkę i premiera Kazimierza Marcinkiewicza jest dla PO nie do zaakceptowania.

Platforma przygotowała 70 poprawek do budżetu, mają one przynieść oszczędności w wysokości ok. 3 miliardów złotych. Jeśli zostaną przyjęte, Platforma rozważy głosowanie za budżetem.

"To zły budżet dla Polski" - powiedział Rokita o obecnym projekcie ustawy budżetowej. Jak dodał, to budżet nadmiernych wydatków, marnotrawienia pieniędzy i rezygnacji z programu "Tanie Państwo".

Poprawki Platformy dotyczą obniżenia wydatków publicznych na ministerstwa i urzędy centralne oraz kancelarie: Sejmu, Senatu i prezydenta. Cięcia spotkałyby też budżety wojewodów oraz agencji i funduszy państwowych.

"Jeśli te poprawki, zmierzające do obniżenia deficytu budżetowego i kosztów państwa o około 1 proc. PKB, zostaną przyjęte, to poważnie rozważymy możliwość poparcia budżetu" - powiedział wiceszef Platformy. Według Rokity, zmniejszony deficyt budżetowy wpłynie pozytywnie na tworzenie nowych miejsc pracy.

Zdaniem Rokity, po przyjęciu poprawek Platformy deficyt budżetowy ukształtowałby się na poziomie 27 miliardów złotych. "Nie jest to deficyt naszych marzeń, ale w tych warunkach, w jakich się znaleźliśmy, oceniamy, że jest to warunek brzegowy, który pozwala nam myśleć w sposób odpowiedzialny o poparciu ustawy budżetowej" - powiedział.

"Nie ma natomiast możliwości wsparcia przez nas złej ustawy budżetowej idącej na przekór naszemu programowi" - oświadczył Rokita.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane