Rolls-Royce sprzedaje jednostkę ITP Aero za 1,7 mld EUR

ARŻ, Reuters
opublikowano: 27-09-2021, 15:08

Brytyjski producent silników lotniczych Rolls-Royce poinformował w poniedziałek, że sprzeda swoją hiszpańską jednostkę ITP Aero konsorcjum pod przewodnictwem funduszu private equity Bain Capital za 1,7 mld EUR, pisze Reuters.

Silnik Rolls-Royce Trent 900 na samolocie Airbus A380
Silnik Rolls-Royce Trent 900 na samolocie Airbus A380
Fot. Kolossos/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

W ubiegłym roku Rolls-Royce przechodził poważny kryzys w związku z pandemią COVID-19. Z powodu globalnych ograniczeń w podróżowaniu popyt na silniki lotnicze i usługi serwisowe gwałtownie spadł. Firma była zmuszona do zaciągnięcia licznych kredytów oraz emisji akcji i obligacji.

W sierpniu 2020 roku zarząd ogłosił, że Rolls-Royce planuje sprzedać aktywa o łącznej wartości 2 mld EUR, by podreperować swój bilans.

Sprzedana konsorcjum pod przewodnictwem funduszu private quity Bain Capital hiszpańska spółka zależna ITP Aero zajmuje się produkcją łopatek do silników lotniczych. Po transakcji o wartości 1,7 mld EUR, która ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2022 roku, firma pozostanie dostawcą Rolls-Royce’a.

Ogłoszona w poniedziałek transakcja spowodowała, że ​​akcje Rolls-Royce'a wzrosły o 11 proc. do 148 pensów, najwyższego poziomu od marca 2020 roku. Wcześniej firma zyskiwała dzięki informacji o wygranym przetargu na dostawy silników do amerykańskich bombowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane