Rolls-Royce w Ropczycach

opublikowano: 29-11-2016, 22:00

Zakład badawczy i wdrożeniowy silników lotniczych pod Rzeszowem — to najnowsza inwestycja, którą chwali się rząd.

Trwa dobra passa wicepremiera Mateusza Morawieckiego w zagranicznych inwestycjach.

— Gdy byłem w Londynie dwa miesiące temu, spotkałem się w polskiej ambasadzie z prezesem i wiceprezesem Rolls-Royce’a, który produkuje zaawansowane silniki samolotowe. Dzisiaj przypieczętowaliśmy te rozmowy: w Ropczycach pod Rzeszowem powstanie fabryka Rolls Royce’a — ale nie montownia, tylko ośrodek badań i rozwoju, a także wdrożeń — powiedział wczoraj agencji PAP Mateusz Morawiecki. Inwestycja powinna stworzyć bezpośrednio kilkaset miejsc pracy w zakładzie.

— W silnikach samolotowych liczba miejsc pracy u kooperantów to średnio sześć-siedem razy więcej, więc to będzie 2-3 tys. miejsc pracy — przewiduje Mateusz Morawiecki. Biuro prasowe Rolls-Royce’a jest mniej wylewne.

— Polska jest jednym z krajów branych pod uwagę dla przyszłych inwestycji. Przykładem takiego projektu jest joint venture ze spółką Safran. Nie mamy jednak innych planów, które moglibyśmy w tym momencie ogłosić — brzmi oświadczenie biura prasowego. W 2015 r. spółka Aero Gearbox, joint venture firm Rolls-Royce i Safran (Hispano-Suiza), ogłosiła, że wybuduje w Polsce fabrykę układów przeniesienia napędów. Zakład jest budowany właśnie w Ropczycach.

Wywodząca się z Wielkiej Brytanii spółka podpisała też w poniedziałek umowę ramową o współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową w obszarach projektowania, dostarczania, obsługi, konserwacji, serwisowania, naprawy produktów i systemów. Prowadzone będą badania nad rozwojem w sektorach morskim, lotnictwa wojskowego i cywilnego, wojskowych i cywilnych systemów napędowych oraz w energetyce. Brytyjskich projektów będzie więcej. W poniedziałek odbyły się międzyrządowe konsultacje między Polską a Wielką Brytanią.

— Już wcześniej udało się przyciągnąć z Londynu inwestycje Credit Suisse, UBS; rośnie też zaangażowanie banku HSBC. Citibank myśli o tym, żeby stworzyć jeszcze więcej etatów w Polsce — mówi minister rozwoju i finansów, który ocenia, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy powstało kilkanaście tysięcy miejsc pracy w sektorze usług.

Rolls-Royce to kolejna światowa marka, która chce inwestować w Polsce. Budowę fabryk zapowiedziały: LG Chem (1,3 mld zł), Daimler (500 mln EUR), Toyota (650 mln zł), Zalando (150 mln EUR) czy Xeos — spółka Lufthansy i GE (250 mln EUR).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu