Rolnictwo: Różnice w programach PiS i PO - dokumentacja

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-10-2005, 18:54

PiS zapowiada, że zamierza renegocjować z Unią Europejską wielkości dopłat rolniczych i uszczelnić system ubezpieczeń społecznych rolników. PO zamierza respektować dotychczasowe ustalenia z Unią, a Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) włączyć do ZUS. Także w innych kwestiach dotyczących rolnictwa obie partie nieco inaczej rozkładają akcenty.

PiS zapowiada, że zamierza renegocjować z Unią Europejską wielkości dopłat rolniczych i uszczelnić system ubezpieczeń społecznych rolników. PO zamierza respektować dotychczasowe ustalenia z Unią, a Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) włączyć do ZUS. Także w innych kwestiach dotyczących rolnictwa obie partie nieco inaczej rozkładają akcenty. 

    Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za utrzymaniem wielkości produkcji cukru oraz ochroną polskiego rynku owoców i warzyw, rynku żywca drobiowego i wieprzowego przed dumpingowymi cenami tych produktów z krajów trzecich.

    PiS stawia też na rozwój agroenergetyki (wykorzystanie biomasy do celów energetycznych, uruchomienie produkcji biopaliw) i w tym widzi możliwość zwiększenia dochodów ludzi na wsi.  

    Zamierza również wspierać uszczelnienie systemu ubezpieczeń społecznych rolników, tak by należały do niego osoby wyłącznie związane z rolnictwem. Zdaniem PiS, konieczne jest zróżnicowanie składek ze względu na dochody uzyskiwane w gospodarstwie.

    "Zamierzamy respektować dotychczasowe ustalenia z Unią Europejską, domagać się reformy Wspólnej Polityki Rolnej tak, aby była ona korzystna dla naszej wsi" - deklaruje natomiast Platforma Obywatelska. Opowiada się za jak najpełniejszym wykorzystaniem należnych rolnictwu środków z budżetu krajowego i unijnego.

    PO chce wprowadzenia podatku dochodowego w miejsce podatku rolnego. Według tej partii, w efekcie zdecydowana większość rolników będzie płacić mniejszy podatek niż dzisiejszy podatek rolny.

    Platforma optuje za ograniczeniem liczby agencji i instytucji rolnych oraz usprawnieniem ich działania. Chce też zmiany organizacyjnej KRUS, tak aby administracyjnie był on w strukturach ZUS.

    PiS również jest za ograniczeniem liczby instytucji rolnych. Proponuje utworzenie jednolitej Inspekcji Kontroli żywności w miejsce obecnie czterech instytucji kontrolujących produkcję i dystrybucję. Zapowiada też utworzenie Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich, w skład której wejdzie Agencja Rynku Rolnego i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane