Rolnicy protestują w stolicy

O upokarzających cenach za owoce miękkie w skupie mówili rolnicy podczas piątkowego protestu na placu Konstytucji w Warszawie i rozdawali mieszkańcom owoce i warzywa.

Bo również ceny, które otrzymują za warzywa, w tym ziemniaki, nie pokrywają kosztów produkcji. Winą obarczali polityków niechroniących, ich zdaniem, interesów polskich rolników. Przypomnijmy, że problemem jest m.in. brak realizacji kontraktacji w praktyce, czyli podpisywania umów na konkretne ilości owoców za konkretną cenę przed sezonem. W efekcie więc producenci nie wiedzą, ile towaru i za jaką kwotę sprzedadzą. Rok w rok pojawiają się z ich strony zarzuty o zmowę przetwórni.

Druga strona odpowiada, że to kwestia popytu i podaży, a owoców na rynku jest za dużo. Do protestujących dołączyli hodowcy trzody, którzy apelowali o skuteczniejszą walkę z ASF, czyli afrykańskim pomorem świń, zwłaszcza że lato sprzyja przemieszczaniu się wirusa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu