Rolnicze OPZZ grozi Lepperowi strajkiem okupacyjnym

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 20-12-2006, 15:43

OPZZ RIOR domaga się od ministra rolnictwa ustabilizowania cen żywca wieprzowego i zbóż.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZ RIOR) domaga się od ministra rolnictwa ustabilizowania cen żywca wieprzowego i zbóż. W razie niepodjęcia działań zmierzających do poprawy sytuacji, związek grozi strajkiem okupacyjnym.

Jak poinformował na konferencji prasowej w środę prezes OPZZ RIOR Sławomir Izdebski, organizacja chce spotkania z ministrem i rozmowy na temat rozwiązania problemów rolnictwa. Jeżeli nie dojdzie do takiego spotkania, OPZZ grozi, że 5 stycznia 2007 r. podejmie strajk w postaci okupacji budynku ministerstwa rolnictwa.

Izdebski wyjaśnił, że rolnicy są bardzo niezadowoleni z powodu spadku cen skupu trzody chlewnej. Obecnie za kg żywca rolnicy otrzymują ok. 3 zł - tj. poniżej kosztów opłacalności. W przypadku zbóż, cena jest zbyt wysoka, co wpływa na pogorszenie opłacalności chowu zwierząt.

Izdebski powtórzył słowa Andrzeja Leppera sprzed lat, kiedy to podkreślał on, że jeżeli ktokolwiek decyduje się na objęcie tak ważnego stanowiska, jakim jest minister rolnictwa, "to powinien wiedzieć z czym się spotka i być przekonanym, że wie jak naprawić sytuację na polskiej wsi i rozwiązać problemy rolników".

"Jeżeli Lepper nie potrafi tak prostej sprawy rozwiązać, jak zakup półtusz na rezerwy państwowe i w przeciągu miesiąca okaże się, że jest bezradny, to wystąpimy z żądaniem do premiera o natychmiastowe odwołanie go z funkcji ministra" - powiedział Izdebski.

Przewodniczący Związku zaznaczył, że w innych krajach Unii ministrowie potrafią zadbać o problemy wsi i nie dopuścić do nadmiernych wahań cen produktów rolnych. Dodał, że rolnicy nie chcą luksusów, ale "za swoją ciężka pracę godnie żyć".

W liście, który zostanie przekazany Lepperowi, Izdebski napisał: "jestem przekonany, że jako były przywódca chłopski i organizator licznych protestów nie dopuści Pan do tego, aby sprawy rolników rozstrzygane były na ulicach".

OPZZ RIOR został założony w czerwcu tego roku i jest obecnie w fazie organizacji struktur. Jak wyjaśnił Izdebaski, do końca stycznia rolnicy mogą składać deklaracje członkowskie. Zaznaczył, że jest zainteresowanie przynależnością do rolniczego OPZZ. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane