Ropa Brent najtańsza w tym roku

opublikowano: 23-11-2018, 06:12

Cena ropy zanotowała tegoroczne minimum w piątek rano, donosi Reuters.

Spadkowi ceny ropy sprzyjał mały handel spowodowany przerwą świąteczną w USA, a także rosnącym przekonaniem o możliwej nadpodaży surowca w obliczu spowalniającej globalnej gospodarki. 

Notowania ropy Brent od początku roku
Zobacz więcej

Notowania ropy Brent od początku roku

Ropa Brent staniała w piątek rano do 61,52 USD, najniższego kursu od grudnia 2017 roku. Obecnie cena baryłki ropy Brent ze styczniowych kontraktów spada o 0,8 proc. do 62,09 USD.

Ropa WTI staniała o ponad 2 proc. do 53,35 USD i znalazła się blisko najniższego kursu od października 2017 roku, który zanotowała wcześniej w tym tygodniu. Obecnie za baryłkę ropy WTI ze styczniowych kontraktów trzeba zapłacić 53,42 USD, co oznacza spadek kursu o 2,2 proc.

Reuters zwraca uwagę, że zmienność notowań ropy Brent i WTI wzrosła w listopadzie do poziomu nie notowanego od zapaści rynku z lat 2014-2016. Wcześniej notowano podobną w okresie kryzysu 2008-2009.

Ceny ropy spadły o ok. 30 proc. od ostatniego szczytu na początku października tego roku. Refinitiv Eikon tłumaczy, że powodem przeceny jest produkcja surowca przekraczająca w czwartym kwartale konsumpcję. Arabia Saudyjska, jeden z największych eksporterów ropy, zapowiedziała zmniejszenie dostaw. Chce także, aby w grudniu OPEC zdecydował o zmniejszeniu wydobycia przez państwa kartelu o 1,4 mln baryłek dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu