Czytasz dzięki

Ropa drożeje, Lotos też

Wzrost ceny ropy naftowej podbił notowania Lotosu, a Orlenu obniżył. Zapowiedzi dotyczące rynku gazu wpłynęły zaś na akcje PGNiG.

Notowania ropy naftowej rosły w poniedziałek w reakcji na splot globalnych wydarzeń politycznych. Po najgorszym miesiącu od dekady ceny ropy na giełdach w Nowym Jorku i Londynie wzrosły o ponad 5 proc. Po pierwsze, Arabia Saudyjska i Rosja przedłużyły pakt dotyczący zarządzania podażą surowca. Strony muszą jeszcze potwierdzić szczegóły nowych cięć.

Po drugie, kanadyjska prowincja Alberta zdecydowała o ograniczeniu wydobycia o 325 tys. baryłek dziennie. Po trzecie, w ten prowzrostowy scenariusz wpisało się niespodziewane oświadczenie Kataru o chęci wyjścia z kartelu OPEC, by móc skupić się na gazie ziemnym.

W efekcie ropa typu West Texas Intermediate z opcją dostawy w styczniu zdrożała o 5,7 proc., co stanowi największy dzienny wzrost od czerwca, dochodząc do ceny 53,85 USD za baryłkę na New York Mercantile Exchange. Z kolei europejska odmiana Brent w kontraktach rozliczanych w lutym podskoczyła o 3,9 proc. do 61,75 USD za baryłkę na londyńskiej giełdzie ICE Futures Europe.

Styczniowe kontrakty wygasły w miniony piątek po spadku o 1,3 proc. Na polskiej giełdzie taniały w poniedziałek akcje PKN Orlen, koncernu przerabiającego ropę naftową. Drożejący surowiec oznacza dla niego zwykle niższe marże. Drożały natomiast akcje Lotosu, którego biznes w większym stopniu opiera się na wydobyciu węglowodorów. Im wyższe ceny, tym więcej firma zarabia.

Drożały też akcje PGNiG, sprzedawcy gazu. Zapowiedź Kataru dotycząca koncentracji na produkcji gazu może dawać nadzieje na spadek cen. Katar jest producentem prawie 30 proc. wydobywanego na świecie gazu i kontrahentem PGNiG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magd Graniszewska

Polecane