Ropa już niestraszna śmieciowym

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 12-07-2015, 22:00

Tegoroczna przecena na rynku papierów śmieciowych nie przekreśla jego potencjału — przekonuje specjalista Skarbca TFI.

Początek roku przyniósł bardzo dużą przecenę obligacji wysokodochodowych (high yield) na rynku amerykańskim. Indeksy papierów dłużnych przedsiębiorstw z ratingiem nieinwestycyjnym spadły w tym czasie o 5 proc.

— Winowajcą był sektor związany z wydobyciem ropy naftowej. Przedsiębiorstwa z tej branży, charakteryzujące się wysoką kapitałochłonnością, mają niemal 20-procentowy udział w całości emisji obligacji high yield. Gwałtowny spadek ceny ropy spowodował przecenę wielu obligacji do poziomu typowego dla bankrutów, choć ostatecznie upadłości nie było wiele — mówi Grzegorz Zatryb, strateg Skarbca TFI.

Ekspert zaznacza, że spółki z sektora wydobywczego znajdują się w lepszej sytuacji niż na początku roku — zamknęły wiele nieefektywnych szybów i zmniejszyły zatrudnienie. Spadł także przeciętny koszt wydobycia.

— Dlatego też, nawet kilkunastoprocentowy spadek ceny ropy nie będzie stanowił dla nich problemu — uważa Grzegorz Zatryb.

Od miesiąca obligacje wysokodochodowe znów jednak tracą na wartości. Zdaniem specjalisty ze Skarbca TFI, to konsekwencja wzrostu rentowności (a więc spadku cen) amerykańskich obligacji skarbowych oraz większej awersji do ryzyka, która przełożyła się na wyższe spready w stosunku do rynków bazowych.

— Rynek high yield nadal pozostaje atrakcyjny, choć lepiej oceniamy obecnie perspektywy rynku europejskiego. Rynek amerykański wkrótce może znaleźć się pod presją podwyżek stóp Fedu oraz niższej dynamiki największej gospodarki świata. Na rynku europejskim natomiast widzimy potencjał do spadku spreadów w wyniku polepszania się kondycji europejskich firm — prognozuje Grzegorz Zatryb.

W obligacje śmieciowe można zainwestować za pośrednictwem funduszy. Tego rodzaju produkty oferuje np. JPMorgan, Union Investment oraz Skarbiec. Tegoroczne wyniki w tej grupie wynoszą od 0,6 proc. do 2,8 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAGODA FRYC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Ropa już niestraszna śmieciowym