Ropa najtańsza od 7 tygodni

PAP
opublikowano: 25-01-2011, 08:50

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w  Nowym Jorku podczas tej sesji spadają i są blisko najniższego poziomu od 7 tygodni - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 49 centów, czyli 0,6 proc., do 87,38 USD. Baryłka Brent na ICE Futures Europe w Londynie w dostawach na marzec tanieje zaś o 19 centów, czyli 0,2 proc, do 96,42 USD.

Spadek notowań ropy to reakcja na sugestie ministra ropy Arabii Saudyjskiej, który powiedział, że OPEC może podwyższyć dostawy surowca, aby sprostać rosnącemu popytowi w Chinach i Indiach.

"Te komentarze wskazują, że Saudyjczycy widzą rosnący dyskomfort, bo ceny ropy zbliżają się do trzycyfrowych" - mówi Victor Shum, ekonomista firmy konsultingowej Purvin & Gertz Inc. w Singapurze.

"To nie z powodu napięć na rynku mamy 90 do 100 USD za baryłkę ropy. Mamy dzisiaj dobrze zaopatrzony rynek paliw, duże zapasy, duże wolne moce produkcyjne OPEC" - dodaje.

Ropa w USA staniała w tym roku o 4 proc. W poniedziałek WTI zniżkowała o 1,24 USD do 87,87 USD/b, a na ICE Futures Europe Brent staniała o 99 centów do 96,61 USD/b.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane