Ropa najtańsza od prawie 5 miesięcy

PAP
opublikowano: 14-05-2012, 08:50

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają i są najniższe od niemal 5 miesięcy, bo w Europie kryzys zadłużenia pogłębia się. Minister ropy Arabii Saudyjskiej stwierdził, że ropa Brent powinna kosztować ok. 100 USD za baryłkę - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 96 centów do 95,17 USD. Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 29 centów do 111,97 USD za baryłkę.

Prowadzone w niedzielę rozmowy na temat utworzenia koalicyjnego rządu w Grecji zakończyły się fiaskiem. Rozmowy mają być kontynuowane w poniedziałek.

Jak powiedział Fotis Kuwelis, przywódca Demokratycznej Lewicy, jednej z niewielkich partii lewicowych, prezydent Karolos Papulias poinformował go, że jak dotychczas nie pojawiła się możliwość sformowania szerokiej koalicji rządowej.

Demokratyczna Lewica mogłaby pełnić rolę "języczka uwagi" w ewentualnym rządzie koalicyjnym z udziałem konserwatywnej Nowej Demokracji i socjalistycznego PASOK.

Telewizja NET poinformowała, że prezydent Papulias zamierza kontynuować w poniedziałek rozmowy "ostatniej szansy" z przywódcami trzech partii, które zajęły trzy pierwsze miejsca w niedawnych wyborach parlamentarnych - czyli Nowej Demokracji, Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA), socjalistycznego PASOK a także Demokratycznej Lewicy.

Jednak przywódca SYRIZY odmówił - według telewizji - udziału w dalszych rozmowach.

Jeżeli rozmowy w sprawie utworzenia nowego rządu zakończą się fiaskiem, Grecję czekają w czerwcu nowe wybory parlamentarne.

Tymczasem Ali al-Naimi, saudyjski minister ropy ocenił, że ropa Brent, wyceniana obecnie na ok. 112 USD za baryłkę, powinna stanieć, bo podaż surowca przewyższa popyt.

W piątek ropa na NYMEX w USA staniała o 95 centów do 96,13 USD/b. W tym roku ceny surowca w USA spadły o 3,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa najtańsza od prawie 5 miesięcy