Ropa nieco tańsza

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 27-01-2022, 21:31

Czwartkowe notowania zakończyły się przeceną ropy. Wycenie surowca szkodził silny dolar oraz obawy związane z rosnącym napięciem na osi Rosja-Ukraina-NATO, które grożą problemami z podażą.

fot. Bloomberg

W rezultacie marcowe kontrakty terminowe na amerykańską odmianę ropy WTI na finiszu sesji na NYMEX traciły 0,9 proc. taniejąc o 74 cent do poziomu 86,61 USD za baryłkę, schodząc ze środowego szczytu, będącego najwyższym poziomem od października 2014 r.

Ropa ma jednak przed sobą całkiem dobre perspektywy. Przy globalnym popycie, który jest silniejszy niż oczekiwano, i rosnących obawach o to, jak bardzo kolejni producenci zwiększą produkcję, zapasy w niektórych kluczowych centrach magazynowania na początku roku malały. Analitycy uważają, że zwyżka cen ropy nadchodzi, ponieważ światowa gospodarka zmaga się z szalejącą inflacją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane