Ropa odświeżyła 11-letnie minimum

opublikowano: 06-01-2016, 14:00

W rozpoczętym niedawno nowym roku ropa kontynuuje swoistą jazdę kolejką górską. Podczas środowej sesji na londyńskiej giełdzie towarowej ICE Futures, kontrakty terminowe na ropę Brent spadły – po raz pierwszy od 11 lat - poniżej 35 USD/b.

Kwotowania futures zniżkowały o 3,7 proc. do 34,83 USD/b, przebijając wynik z końcówki grudnia i notując tym samym najniższą wartość od 1 lipca 2004 r. Później doszło do lekkiego odreagowania i wyjścia ponad poziom 35 USD.

Ropa naftowa
Ropa naftowa
Bloomberg

Na wartości tracił też surowiec z ISA (WTI), który przeceniany był o 2,5 proc. do 35,07 USD/b.

Od 2010 r. do połowy 2014 r. ceny ropy pozostawały dosyć stabilne na poziomie około 110 USD/B. Od tamtej pory zapikowały o ponad 70 proc. i poddają się mocnym wahaniom. Powodem tak znaczącej przeceny jest m.in. słaby popyt z kilku liczących się światowych gospodarek, wojna cenowa i o udziały w rynku poszczególnych producentów, a także, sankcje nałożone na Rosję. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BBC

Polecane