Ropa tanieje po wtorkowej decyzji Fed

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-03-2005, 14:08

Ropa tanieje po wtorkowej podwyżce stóp procentowych w USA. Rynek obawia się, że wyższe stopy wpłyną na spowolnienie wzrostu gospodarczego i mniejszy popyt na paliwa - podają brokerzy.

Ropa tanieje po wtorkowej podwyżce stóp procentowych w USA. Rynek obawia się, że wyższe stopy wpłyną na spowolnienie wzrostu gospodarczego i mniejszy popyt na paliwa - podają brokerzy.

We wtorek amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła swoją benchmarkową stopę procentową o 25 pkt bazowych do 2,75 proc. Była to już siódma podwyżka stóp w USA od czerwca 2004 r. Fed w komunikacie po posiedzeniu zwrócił uwagę na rosnącą presję inflacyjną widoczną od kilku miesięcy.

- Fed jest bardziej "agresywny" w swoich ocenach inflacji, a rynek odbiera to jako możliwość wyższych podwyżek stóp w USA i prawdopodobny wolniejszy wzrost gospodarczy. A to może oznaczać mniejsze zapotrzebowanie na ropę - powiedział Simon Hayley, ekonomista Capital Economics w Londynie.

Baryłka lekkiej ropy WTI w handlu elektronicznym na NYMEX staniała w środę o 99 centów, czyli 1,8 proc. do 55,04 USD. Jest ona obecnie o 4,2 proc. tańsza od rekordu 57,60 USD/b zanotowanego 17 marca. Ropa Brent w dostawach na maj staniała zaś w środę ma giełdzie paliw IPE w Londynie o 80 centów do 53,79 USD za baryłkę.

Globalne zużycie ropy wzrosło w ub. roku o 3,4 proc. i był to największy wzrost od prawie 20 lat. W 2005 r. eksperci Międzynarodowej Agencji Energii prognozują wzrost popytu na ropę o 2,2 proc.     aj/ osz/ pwd/

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ropa tanieje po wtorkowej decyzji Fed