Ropa tańsza z powodu prognoz i zapowiedzi OPEC

opublikowano: 23-12-2003, 12:52

Reuters: Ceny ropy zniżkowały we wtorek z powodu prognoz łagodnej pogody w USA i wypowiedzi przedstawiciela OPEC, który wyraził zaniepokojenie wysoką ceną surowca. Do godziny 12.34 cena baryłki ropy Brent z dostawą w lutym spadła o 14 centów do 28,85 dolara.

W ubiegłym tygodniu ropa drożała z powodu zapowiedzi ostrych mrozów na północnym wschodzie USA i spadku zapasów surowca w Stanach Zjednoczonych cztery tygodnie z rzędu. Jednak najnowsze prognozy mówią o łagodniejszej pogodzie.

Dodatkowo w poniedziałek nowy przewodniczący kartelu eksporterów OPEC i minister ds. ropy Indonezji, Purnomo Yusgiantoro powiedział, że ceny surowca na rynku są obecnie zbyt wysokie. Dodał też, że OPEC może podjąć odpowiednie działania, jeżeli surowiec będzie nadal drogi.

"Zobaczymy co będzie dziać się na początku stycznia. Jeżeli ropa będzie nadal droga to porozumiem się z ministrami krajów OPEC w celu przedyskutowania sytuacji na rynku" - powiedział Purnomo, który na początku przyszłego roku obejmie fotel przewodniczącego kartelu. Równocześnie dodał, że wiele nadal zależeć będzie od pogodny oraz poziomu dostaw z Iraku.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa tańsza z powodu prognoz i zapowiedzi OPEC