Ropa wyraźnie tanieje

opublikowano: 27-01-2020, 06:46

Cena ropy spadała o ponad 2 proc. w poniedziałek rano po doniesieniach o rosnącej w Chinach liczbie przypadków zachorowań spowodowanych przez nowy koronawirus, informuje Reuters.

Kurs ropy Brent spadał nawet do 58,68 USD, najniższej wartości od ostatnich dni października. Obecnie spada o 2,3 proc. do 59,29 USD. Ropa WTI taniała do 52,15 USD, najniższej wartości od pierwszych dni października. Obecnie jej kurs spada o 2,4 proc. do 52,88 USD.

Nowy koronawirus przyczynił się do śmierci 80 osób w Chinach, podano w niedzielę. W sobotę było 56 takich przypadków. Liczba wykrytych przypadków wirusa wzrosła z 1975 do 2744 osób. Władze Chin zdecydowały o zamknięciu już 17 miast. Zhou Xianwang, burmistrz Wuhan, które jest epicentrum epidemii poinformował, że ok. 5 mln osób wyjechało z liczącego 11 mln mieszkańców miasta zanim wprowadzono ograniczenie podróżowania.

Nastrojów na rynku ropy nie zmieniła deklaracja saudyjskiego ministra energii, który oświadczył, że śledzi wydarzenia w Chinach i ma pewność, że ekspansja nowego koronawirusa zostanie powstrzymana.

- Rynki są pod wpływem czynników psychologicznych i skrajnie negatywnych oczekiwań niektórych graczy pomimo bardzo niewielkiego wpływu wirusa na globalny popyt na ropę – powiedział książę Abdulaziz bin Salman Al-Saud. – Tak skrajny pesymizm pojawił się wcześniej w 2003 roku podczas epidemii SARS choć nie spowodował znaczącego spadku popytu na ropę – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane