Ropa wyraźnie zdrożała

opublikowano: 06-12-2021, 21:10

Taniejąca przez sześć ostatnich tygodni ropa zakończyła wyraźnym wzrostem kursu poniedziałkową sesję.

Przyczyną zwyżki ceny ropy był wzrost popytu na aktywa większego ryzyka w związku z malejącymi obawami dotyczącymi nowego wariantu koronawirusa. Pomógł także „byczy” sygnał z Arabii Saudyjskiej, która podwyższyła od stycznia ceny surowca dla klientów z Azji i USA pomimo niedawnego uchwalenia przez OPEC+ zwiększenia wydobycia. Rynek uznał, że jest to wynik przekonania o rosnącym popycie. Dodatkowo za wzrostem ceny ropy przemawiały pesymistyczne sygnały z USA dotyczące kontynuacji rozmów z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego, co zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się surowca z tego kraju na rynku.

Ostatecznie na zamknięciu kurs baryłki ropy WTI ze styczniowych kontraktów rósł o 3,23 USD, czyli 4,9 proc., do 69,49 USD. Wcześniej wahał się w zakresie 66,72-70,15 USD. W ubiegłym tygodniu kurs ropy WTI spadał nawet do 62,48 USD, czyli najniższego poziomu od czterech tygodni.. W połowie października był najwyższy od 7 lat dochodząc do 85,41 USD.

W poniedziałek cena ropy Brent wzrosła o 3,20 USD, czyli 4,6 proc., do 73,08 USD. W ubiegłym tygodniu jej kurs spadał nawet do 65,80 USD, a w połowie października sięgał 86,70 USD i był najwyższy od 2014 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane