Ropa zagrożona głębszą korektą

Obawy związane ze spadkiem dostaw irańskiej ropy są przesadzone, a korekta na tym rynku ma jeszcze potencjał, twierdzą analitycy

Choć w pierwszej połowie kwietnia surowcowemu indeksowi Bloomberg Commodity udało się chwilowo wyjść na czteromiesięczne maksimum, to cały miesiąc wskaźnik kończył najniżej od siedmiu tygodni. Presja sprzedających widoczna była na rynkach metali przemysłowych, które wcześniej należały do zachowujących się najlepiej, tąpnięcie zaliczyły ceny ropy, a kolejna fala podaży przetoczyła się przez amerykańskie rynki zbóż. Do końca roku surowce wrócą do zwyżek, uspokaja jednak bank Citigroup, podkreślając poprawę danych makro, oczekiwane osłabienie dolara, a przede wszystkim potencjalne porozumienie handlowe USA-Chiny.

„Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach, a wręcz latach, Chiny zwiększą zakupy surowców energetycznych i rolnych z USA. Rynkom surowcowym sprzyjać powinny korzystne perspektywy światowej gospodarki oraz fakt, że motorem wzrostusą Chiny” — zauważają specjaliści Citigroup i dodają, że program stymulacji gospodarki będącego największym konsumentem surowców Państwa Środka przynosi efekty.

W najbliższych tygodniach ankietowani przez „PB” specjaliści szanse na zwyżkę dostrzegają na rynkach płodów rolnych, a ryzyko korekty — w notowaniach ropy naftowej. W maju przeceny ropy, której odmianabrent podrożała od początku roku o jedną trzecią, spodziewa się troje spośród uczestników ankiety. Scenariusz, według którego ceny ropy są blisko szczytów, kreśli także w ostatnim raporcie Hans van Cleef z ABN Amro. Spadek eksportu z objętego amerykańskimi sankcjami Iranu może być zrównoważony wzrostem dostaw z pozostałych krajów OPEC+, przekonuje ekonomista odpowiedzialny w holenderskim banku za rynki energii.

Adam Anioł, BNP Paribas Bank Polska

 • Miedź

Oczekujemy pozytywnych informacji odnośnie do możliwości rozwiązania konfliktu handlowego USA-Chiny. Stymulacja fiskalna Chin powinna zacząć wspierać wyniki tamtejszego przemysłu. Dodatkowo korzystna jest sytuacja techniczna.

 • Kawa

Kontynuacja zniżek cen kawy na światowych rynkach jest nadal prawdopodobna z uwagi na utrzymującą się niepewność polityczną w Brazylii, która jest największym producentem surowca. Notowań kawy nie wspierają rekordowe zbiory w Brazylii oraz Wietnamie, a także rosnąca produkcja w Ameryce Środkowej.

Mateusz Namysł, mBank

 • Wieprzowina (lean hogs)

AFS zbiera swoje żniwo w Chinach i już teraz kraj ten jest zmuszony importować wieprzowinę ze Stanów Zjednoczonych. Sytuacja ta może się nasilać i sprzyjać wzrostowi cen mięsa. Ponadto zbliża się sezon grillowy, co również powinno dać impuls popytowy.

 • Ropa naftowa brent

Ceny ropy rosły od początku roku praktycznie bez wytchnienia. Obecnie mamy do czynienia z korektą, która może potrwać jeszcze jakiś czas. Zachowanie surowca zależne będzie m.in. od odczytów makroekonomicznych.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Kamil Jaros, Admiral Markets

 • Soja

Soja zanotowała w ostatnim czasie silną przecenę, co sprawiło, że notowania zbliżyły się do okolicy wsparcia na wysokości 850 centów za buszel. Można podejrzewać, że w tych rejonach pojawi się popyt, który poprawiłby wycenę tego towaru.

 • Tarcica

Rynek tarcicy od pewnego czasu znajduje się w tendencji spadkowej. Wydaje się, że jej apogeum jest za nami, ale niedawny dołek ma szansę być jeszcze testowany. Tym samym odbicie do okolicy 380 dolarów za mbf (około 2,36 m sześc.) może być dobrym pułapem do zajęcia pozycji do gry pod zniżki.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

 • Kawa arabika (USA)

Notowania kawy arabiki mają za sobą wiele trudnych miesięcy. Duża produkcja tego surowca wywoływała nieustającą presję na obniżenie ceny. Niemniej pesymizm inwestorów na tym rynku wydaje się już sięgać zenitu, a nadzieję na odwrócenie tendencji w notowaniach dają interwencje rządowe w niektórych krajach produkujących kawę.

 • Ropa naftowa WTI (USA)

Informacje dotyczące zaostrzenia przez USA sankcji na Iran rozgrzały stronę popytową na rynku ropy naftowej. Niemniej pierwsze emocje już opadły i wiele wskazuje na to, że nawet po uwzględnieniu spadku eksportu ropy naftowej z Iranu, globalny rynek jest dobrze zaopatrzony w ten surowiec.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

 • Bawełna

Po zaliczeniu ponad 10-procentowego odbicia w lutym i marcu kurs bawełny znalazł się w fazie płaskiej korekty pod pułapem 80 USD i 200-sesyjną średnią ruchomą. Szacunki, że nadwyżka na rynku surowca będzie zdecydowanie mniejsza, niż wcześniej oczekiwano, powinny wspierać powrót do zwyżek.

 • Benzyna RBOB

Kurs benzyny rósł silniej niż innych surowców energetycznych ze względu na silne kurczenie się zapasów w USA. Tendencja ta powinna ulegać załamaniu, co będzie sprzyjać korekcie spadkowej.

Andrzej Kiedrowicz, KOI Capital

 • Gaz ziemny

Cena gazu ziemnego powinna kontynuować zwyżki po udanym odbiciu się od kluczowego wsparcia na wysokości 2,50 USD. Według modeli pogodowych należy liczyć się z falą chłodu w północnych Stanach Zjednoczonych, co zwiększyłoby zapotrzebowanie na surowiec.

 • Ropa naftowa WTI

Wzrost notowań ropy naftowej został zahamowany przez Donalda Trumpa, który żąda zwiększenia produkcji przez członków OPEC w celu stabilizacji cen po wprowadzeniu rozszerzonych sankcji na Iran. Rynek może znaleźć się pod presją przez dalszy wzrost zapasów w USA oraz ewentualny wzrost produkcji w Rosji, która usiłuje zaspokoić popyt chiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane